Gökkuşağı Forumu

As kathoume so yanim*

Perşembe, 8 Mart 2018

Bugün 8 Mart Dünya ‘cis-kadın’lar Günü…

Cinsiyet, uçları ya da sınırları bilinmeyene giden sonsuz bir spektrumdur ve bundan dolayı ne kadının ne de erkeğin tanımını yapmak hiç kolay değildir. İnsan olmanın bir kuralı olmadığı gibi kadın olmanın da kuralı yoktur. Kadın olmak için kadın “gibi” görünmek gerekmez. Önemli olan bireylerin beyanıdır bacak arasındakine göre bireylere cinsiyet yakıştırılması ise ötekileştirmeden başka bir şey değildir. 8 Mart, bütün insanların kadınlarla birlikte dayanışma göstermesi gereken çok önemli bir gün. Ama bir interseks olarak da en çok ayrımcılığa uğradığım gün. Her taraftan cis-cinsiyet nidaları işitilen ve interseks, trans ve kendini kadın olarak gören herkesin bazen bilinçli bazen bilinçsiz olarak ayrımcılığa uğradığı bir gün maalesef.

Size biraz kadınlığımdan, biraz erkekliğimden biraz da hiçliğimden bahsedeyim. 6 yaşımda geçirdiğim “kozmetik” ameliyatından sonra bana atanan cinsiyete ait bir birey olabilmem için oldukça yoğun ve zorlu bir süreç başlamıştı. Annem bazen Rumca bazen Türkçe beni çağırarak yanına oturturdu ve bana atanan cinsiyetime uygun bir şekilde hareket etmem hakkında mini-dersler verirdi. Oğlan çocuklar bunu yapar ama şunu kesinlikle yapmaz, sen bunu giymelisin diğer şort çok kısa onu kızlar giyer gibi. İnterseks çocuğa küçük yaşlarda cinsiyet yüklemesi ileride büyük travmalara sebep olur. Ameliyat sonrası hastane sürecim maalesef 23 yaşına kadar sürdü. Klitoristen devşirme penisimin boyu her hastaneye gidişimde mutlaka ölçülürdü. Doktorların egolarını tatmin etme uğruna… Doktorlara göre Dünya’da sadece iki cinsiyet mevcut ve bir insan erkek/kadın olacaksa mutlaka kitapta yazılan koşulların birebir sağlanması lazımdı. Bunun için ben doktorlara göre uzun klitorisimle daha az kadındım. Ergenliğimde büyüyen memelerimle fazla ‘kadın’ olmaya/görünmeye başladığımda hormon (testesteron) kullanmaya zorlanmıştım. Tüm kötü etkilerine rağmen (kalp rahatsızlığı, kemik erimesi, vücutta deformasyonlar) arzuladıkları kişi olmak için tam 12 sene her ay hormon aldım. Klitorisi büyük, memeleri olan, sesi ince ve erkek olarak yetiştirilen bir interseksin kadın olma ihtimali hem doktorlar hem toplum için oldukça korkunç ve kabul edilemez bir durum idi. Bazı zamanlar oldu ki ötekileştirilmemek adına sesimin ince olduğu anlaşılmasın diye konuşmadım adım utangaç, çekingen oldu, insanlar bana ucube muamelesi yapmasın diye ortaokul ve lise yıllarımda daracık şeyler giyerek memelerimi sakladım. Toplumun bana direttiği erkek/kadın kalıplarına uymaya çalışıyordum. Toplumda fark edilmemek ya da görünmez olmak için küçükken neler yapmazdım ki. İnsanlara göre interseks çocukların bir kimliği yok. Tanımlanamayan çocuklarız.

Çocukluğumda da yetişkin iken de bir cinsiyeti benimsemek bana saçma gelirdi şimdi bu konuda biraz daha ılımlı olsam da halen biraz anlamsız gelir. Katı sınırları olmayan oldukça akışkan bir şeyden bahsediyoruz. Cinsiyetimizi toplum şekillendirir ve böylesine cinsiyetçi bir toplumda cinsiyetsiz kalmak oldukça zor ve zaman zaman yıpratıcı. Gün gelir yüzünüze çarpılır birer birer. Kadın olduğunuz, erkek olduğunuz hatırlatılır bazen de sadece hiçbir şeysinizdir. Cinsiyetiniz ya da cinsiyetsizliğiniz üzerinden yaralamaya çalışırlar. En başta bahsettiğim gibi 8 Mart Dünya ‘cis-kadınlar’ Günü en çok yaralandığım günlerden biri. Çünkü bir cinsiyete ait hissettiğim nadir anlardandır. Sistemin çok yüzlülüğü maalesef sizi üzer. Anlam veremezsiniz. “Standart” kız çocuğuna yakıştırılamayan bir bedenle doğarsınız ameliyat ederler. Hayatınızda olamadığınız şeyler için siz cezalandırılırsınız. Bu özel ve güzel günde de “yeterince” kadın olmadığınız için diğer kadınlar tarafından dışlanırsınız aynen bir zamanlar ailemin ve doktorların yaptığı gibi. Kadınlık meme, rahim, uterus ile olan şeyler değildir. Östrojen ve doğurabilmek ile olan bir şey hiç değildir. Kadın olmak kadın gibi görünmek ile sınıflandırılabilecek bir şey değildir. Kadınlık hissettiğinizdir. Ben kadınım diyen herkes kadındır, interseks ya da trans olmasına da gerek yok.

Cis-kadınlar gelin interseks, trans kadınlar hep birlikte el ele yürüyelim ve kadınlığın tanımını baştan yazalım. Hiçbir sınırı olmasın.

Annemin bir zamanlar bana seslendiği gibi cis-kadınlara sesleniyorum: As kathoume so yanim, biz birlikte güçlüyüz. Türkçesi: yanımda otur, yanımda dur.

*Türkçesi: yanımda otur, yanımda dur

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.