Gökkuşağı Forumu

Şükran 8 Mart’ta

Pazartesi, 12 Mart 2018

Hatırlar mısınız bilmem bir ara çocuk kitap serileri vardı “Ayşegül Tatilde” diye. Ben de bunun Şükran versiyonunu yapacağım. Şükran benim personalarımdan biri. Ege’nin aksine daha şen şakrak bir persona ve Ege yerine Şükran’ı seçme nedenim bu. Neyse Şükran'ın maceraları başlasın!

Son yazılarımdan birini (Cisfeminizm ve Kızkardeşlik) paylaştığımdan beri aldığım tepkiler beni o kadar cesaretlendirdi ki bir korkumu ve çekincemi aşıp 8 Mart eylemine gittim. Pankartımın üzerine günlerce düşünüp en sonunda “Aman yaa” diyip o an aklıma gelen ilk şeyi yazdım pankartıma. İyi ki de yazmışım çünkü bence yansıtmak istediğim şeyi yansıttı. Eyleme giderken eylemcilerden önce polisi gördüm doğal olarak baktım yüzlerine onlarsa benim tüm vücuduma bir cinsiyet atayabilmek için. Akılları karıştı zaar biri diğerine “Bu ne lan” dedi hiç utanmadan parmağıyla göstererek.

Eylemde bağırarak zıplayarak tüm enerjimi harcamıştım ama pankartımı beni ya da yanıma gelip birlikte  fotoğrafımızı çeken biri olduğunda tekrar enerjim yerine geliyordu ve yine bağırıyordum zıplıyordum.

Sonra bir ara arkamızda birisi sosyal hesabına canlı yayın yaparken “Dünya üzerindeki bütün kız kardeşlerime selam yolluyorum” dediğinde bir arkadaşımla göz göze geldik ve o an kendimi tutamayıp yere oturup gülmeye başladım. Üstenci bir amacım yoktu sadece artık birileri bilerek ya da bilmeyerek bir ötekileştirme yapınca eylem alanlarında gülüyorum sadece. Sonra çok garip bir şey oldu. Aynı kişi yine videoya alırken “Bir yanlışlık var onu düzelteyim. Dünya üzerinde kendine feminist diyen herkese selam yolluyorum” dedi. Garipti o saniyelik anda bir şeyi amacım o olmadan değişmesini sağlamış gibi hissettim.

Sonra yine bir süre daha sloganlar ve bağırışlar ve zıplayışlar hafiften kırıtmalarla eyleme devam ettim. Sonra birkaç kişiyle birlikte duruyordum birlikte slogan düşünüyorduk. Aralarından biri “Susma haykır interseksler vardır” atalım dedi.

Bir anlığına durdum aklımda bir sürü düşünceyle. Neden ben bu sloganı atmadım? Kendi kendimi gölgede mi bırakıyorum? Neden? Niye? Sonra kendime geldim gözlerim kocaman oldu saçma tepkiler verip sonra da hadi atalım dedim. Ve attık, işte o an ön plandaki personam Ege değil Şükran’dı çünkü o sloganı atarken boğazımdaki ağrıyı ayaklarımdaki kara suları ve 20 yıldır çektiğim tüm acıları unutmuştum.

Orada en az (en az, EN AZ) bir tane interseks ben buradayım demişti, en az (en az, EN AZ) bir tane trans buradayım demişti. O an bir interseks ve trans olarak kendi hakkımı savunuyordum çok garipti, güzeldi. Sanki daha önce hiç interseks aktivizmi yapmamışım gibi geliyor böyle söyleyince. Yaptım yapmasına ama bu garip bir deneyimdi spiritüel bir deneyimdi. 8 Mart'ta transfeminen interseks kimliğimi bağırarak yaşadım. Bu benim için uzun zamandır yaşamadığım bir hissi uyandırdı bende. Özgürleşmek. Özgürdüm o anda polislerin gözüne bakarak içimde ne varsa bağırdım. Siz buradasınız şu an ama biz hep buradayız her sokakta her parkta her mahallede ve köydeyiz dedim. Siz İzmir’in polisisiniz ama biz bu dünyanın vatandaşıyız dedim.

Çok karışık bir yazı oldu. Gerçekten karışık ve yazı denemez bile buna. Ama zihnimdeki karmaşık halinden en fazla bu kadar düzenleniyor. Çünkü kaotik bir duygu durumundayım hala, nasıl hissettiğimi biliyorum ama ifade edemiyorum. Belki hepimiz öyleyizdir. Belki bazılarımız. Sevgiyle ve dayanışmayla.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.