İnsan Hakları

Vegan mahkûm Osman Evcan yeniden açlık grevinde

Pazartesi, 9 Nisan 2018

Vegan anarşist mahkûm Osman Evcan, kendisine verilen kimyasallı yemeklerin ardından personele soruşturma açılmadığı için yeniden açlık grevine girdi.

Vegan anarşist tutsak Osman Evcan, Yeryüzüne Özgürlük Derneği’ne yolladığı mektupla yeniden açlık grevinde olduğunu duyurdu. Evcan, geçtiğimiz Ekim ayında kendisine etli ve bulaşık sulu yemekler verildiğini, şiddetli mide ağrılarının ardından tedavinin yetersiz kaldığını anlattı. Şubat ayının sonunda mutfağa yeniden sağlıklı yemekler gelmeye başladığında hapishane yemeklerinden yemeye başladı. Zehirlenmesi üzerine üzerine BİMER üzerinden yapılan başvurulara “delil yetersizliği” sebebiyle personele soruşturma açılmadığı öğrenen Evcan, 13 Mart’ta bu karara itiraz edince yeniden yarım haşlanmış patates gibi yetersiz yemekler verildiğini yazdı. 

Evcan mektubunda, “Hiçbir kötü muameleye itiraz etmememiz için bizi terbiye etmeye çalışıyorlar. Kanıt, belge olmadığını söyleyerek suçluları korumuş oluyorlar. 26 Mart 2018’den beri süresiz açlık grevindeyim. Yakında 60 yaşıma basacağım. Henüz grevin ilk haftasında nefes zorlukları ve kalp sıkışmaları yaşıyorum; ancak bu eylem benim için varoluşsaldır. İfşa etmeseydim kendime saygımı yitirirdim” diyerek 26 Mart’ta süresiz açlık grevine başladı.

Vegan anarşist tutsak, eylemini sonlandırmak için cezaevi çalışanlarına karşı soruşturma başlatılmasını, kimyasal katılmamış sağlıklı vegan yemek verilmesini ve diğer tutsaklarla atölyelere katılma, sohbet etme ve spor yapma gibi yasal haklarının geri verilmesini talep ediyor.

Osman’a mektup, hapishaneye faks!

Osman’ın arkadaşları, dayanışmak için mektup yazmaya çağırıyor. Açlık grevinin 15. gününde olan vegan anarşist mahkum Osman Evcan’a moral olmak için Silivri Kapalı C.İ.K, Oda No: C9-71 adresine mektup yollayabilir; cezaevi yönetimine grevin takipçisi olduğunuzu söylemek için 0212 726 0687 numarasına faks çekebilirsiniz.

İstanbul’da mektup yazma etkinliği

Yeryüzüne Özgürlük, 11 Nisan’da Kadıköy Mahatma Kafe’de (İstanbul) bir mektup yazma etkinliği gerçekleştiriyor. 19:00 – 22:00 saatleri arasında gerçekleşecek olan etkinliğe katılabilir, Osman için mektup yazabilirsiniz.

Osman Evcan kimdir?

1992 yılında yasadışı örgüt üyeliğinden müebbet hapsi istenen vegan anarşist mahkum Osman Evcan Türkiye'de gerek vegan-vejetaryen mücadelesi gerek hapishanede temel insan hakkı mücadelesi açısından büyük önem arz ediyor. 2011'den bu yana hapishanede vegan yemek talebiyle beş kez açlık grevine giren Osman'ın mücadelesini buradan okuyabilirsiniz.