Gökkuşağı Forumu

Biz neyin standardıyız?

Çarşamba, 11 Nisan 2018

Hayatımızda her şeyin bir standardı var. Giydiğimiz eşyaların, yediğimiz yiyeceklerin, dinlediğimiz müziğin, vücudumuzun, gözlerimizin, burnumuzun, boyumuzun, kilomuzun, izlediğimiz filmin, dizinin, haberin bir standardı var.

Bazen sıradan ve temel hak kaygısı olmayan bir insan olsaydım bugün nerede olurdum diye merak ediyorum. Çocukluğunu hiçbir travmatik olay yaşamadan mutlu bir şekilde geçirmiş, sosyal çevresinin geniş olduğu hem de kendi benliğinden hiçbir fedakarlık göstermeden, işinde ya da hayatında çok başarılı, bedenini seven, yaşam kaygıları olmayan güçlü birisi… Ben reenkarnasyona inanmıyorum ne de ölümden sonraki yaşama… Şu an sahip olduğum hayat elimdeki değerlendirebileceğim tek şans. Bugün sahip olduğum çoğu şeyi elde etmek için hep mücadele ettim ve halen mücadele ediyorum. Bu bahsedeceğim haklar en temel haklar sakın aklınıza lüks bir şeyler getirmeyin.

İnterseks olarak doğan insanlar daha ilk nefes alışverişinde bu sınıflandırmaya maruz kalırlar. Doğmadan önce çocuğun interseks olduğu biliniyorsa doktorlar, ailelere hamileliklerini sonlandırmaları yönünde telkinde bulunurlar ya da doğduktan sonra ‘düzeltmeye’ çalışırlar. Çoğu zaman da neyi düzelttiklerinin farkında olmayarak… Bende neyi düzeltmişlerdi ya da beni ameliyat eden doktorlar mesleklerinde başarısızlar mıydı? Bizleri ‘düzeltmeye’ çalışarak acaba ne vaat etmişlerdi ya da doğmaması gereken ama müdahalede bulunularak topluma kazandırılması gereken bir insan olarak mı görmüşlerdi? Toplumun kurtuluşu bizim bacak aramıza müdahaleden mi geçiyordu? Belki de sorulması gereken en temel soru onların belirledikleri standartlara uyabilmiş miydik? Sanmıyorum.

Biliyorum ‘standart’ kelimesi mide bulandırıcı ve kapsayıcı olmayan oldukça ötekileştirici bir kelime. Dünya’da hiçbir canlının/cansızın standardı yoktur. Özellikle canlıları tek tipleştiren bu kelime mevcut tüm ırkı, din/dinsizliği, dili yok saydığından insanların bir standardın arkasına sığınması çok masum gelmiyor bana. Çoğunluğun oluşturduğu toplumun azınlığa karşı bir şeyleri dikte etme hakkı kim tarafından verilmişti ya da böyle bir yazılı kural var mıydı? Toplum maalesef her zaman uniform olma eğiliminde ve kendinden olmayan herkesi kendine benzetme çabasında… Peki ya mikro çevremiz?

Her interseks aktivist doğar. Sahada sadece aktif olarak aktivizm yapmaktan bahsetmiyorum her interseks bireyin bedeniyle yürüttüğü bir aktivizm tipi bu. Onun için birebir okulda, sokakta, hastanede, tuvalette, evde yürüttüğünüz bir aktivizm. Başlangıcı doğumunuzla başlayan sonu bilincinizi kaybedene kadar devam edecek olan bir aktivizm. İnsanlara ben interseksim, sizin standart olarak adlandırdığınız kalıbın dışında olan bir bireyim ama sizin kadar güçlüyüm, sizin kadar çalışkanım, sizin kadar başarılıyım, sizin kadar sağlıklıyım, sizin kadar iyiyim dediğiniz ve insanların sizi olduğu gibi görebilmesi için türlü fedakarlıklar yapmanızı gerektiren bir süreçten bahsediyorum. İnterseks olmanıza mikro çevrenizde bile saygı duyulmayabilir. Saygı, en ufak bir açık verdiğinizde uçar. En alakasız bir şey dahi olsa insanların muhattabı direk sizin interseks oluşunuzdur. Çok dikkatli yaşamanız gerekir. Çoğu zaman nefretin ve şiddetin karşılığı olursunuz. Uzun saçlı, sakallı ama ‘kadına benzediğiniz’ için otobüste cehennemlik, biçimsiz, sapık olarak çağrılırsınız onun için ya saçlarınızı ya da sakallarınızı kesmeniz gerekir. En basit hastalık için bile hastaneye gittiğinizde tanı direk interseks oluşunuzla ilişkilendirilir ve daha kapsamlı bir tıbbi ihtiyaca gereksinim duyduğunuz öne sürülerek başka bir hastaneye yönlendirilirsiniz. İş hayatınızda başarılı, çalışkan olmanız yeterli gelmez kimliğiniz üzerinden yaralanmamak için daha çok çalışırsınız. Sadece interseks olmak değil ‘öteki’ olmak çok zor bu evrende. Bir interseks olarak soruyorum. Benim ‘standart’ olabileceğim toplum nerede? Ben neyin, nerenin, kimin ‘standardıyım’?

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Son Yazıları