Gökkuşağı Forumu

toplaşın, eskiyi anlatcam

Cuma, 8 Haziran 2018

adela teyzemiz güsel insandı. o 'iyi uykular kuzucuklarım' demeden uyumazdım ben. benim adımı bi kere bile söylemedi canım teyzemiz. hiç kızmazdım 'gene söylemedi' diye. adımı veren babam zor telaffuz ediyo, adile teyze nası söylesin di mi?! adela teyze zor bi ülkede masal anlatıyodu bize. "hayat güzeldir" filminin guido’suydu. o yıllarda komünistler tutturdu “köprüleri satacaz”. neyse ki iktidarda özal vardı da sattırmadı.

çoluğa çocuğa, gençlere eski türkiye’yi anlatın dendi, ben geri kalmayım anlatayım. efenim bu tek'i de komünistler sattı. önce doğradılar teiaş, tedaş, eüaş şeklinde kuşbaşı kuşbaşı. sonra tek tek sattılar. dönemin iktidarı, özelleştirme karşıtı platform  kurmak mı dersin, danıştaya dava açmak mı dersin, sayfa sayfa rapor sunmak mı dersin, kitlesel eylemler mi dersin yırttı totoşunu başına geçirdi de durduramadı komünistleri. yap, işlet, devret dediler çatır çatır sattılar imansızlar. sonra akape geldi damadının üstüne yaptı enerjiyi, yeni türkiye olduk.

telekom'u da komünistler sattı. özelleştirme karşıtı platform kurup sattılar hiç unutmam. önce ptt'den ayırdılar. hükümet diyo, “satamazsınız anayasa’ya aykırı”. komünistler, o danıştay senin bu danıştay benim dava dava dolaştılar satmak için. hepsini yazdı tarih.

şekerim, bi sümerbank vardı, çıbıklı picamalarımızdan, çiçekli basmalarımızdan sorumlu... bu komünistler ona da dirlik vermedi annem. hükümet yırtıyo kendini "elini donumuzdan çek" diye, yok anlamıyo komünistler. tutturdular satacaz da satacaz. önce adını değiştirdiler sümer a.ş. diye.  sosyalimsi bi devlet vardı ozmanlar, işçilere giyim çeki verirdi devletciliğimiz, kıçına sümerbank'tan don alsın diye. donundan etti bu komünistler işçiyi. yatacak yerleri yok yeminle.

bi de tekel vardı. sigara, içki işlerine bakardı. bu komünistler onu da beğenmedi. “zarar ediyo” dedi, “sigara sağlığa zararlı” dedi, “tek tip bira istemezük” dedi, onu da sattı. hükümet direniş çadırları kurdu, grevler yaptı ama nafile, nuh dedi peygamber demedi komünistler, haraç mezat sattı tekeli.

çok pisti lan eski türkiye.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.