Gökkuşağı Forumu

SPoD’da neler oluyor?

17 Haziran 2018

9 Ekim 2017 tarihinde Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), mevcut yönetim kurulunun topluca istifa etmesiyle olağanüstü genel kurula gitmişti. Kuruluş tarihi 2011 olan SPoD, tarihinde belki de hiç bu kadar kalabalık ve ilgi gören bir genel kurul yaşamadı, dernek üyesi olan, olmayan, LGBTİ+ hareketinin pek çok farklı bileşeninden insanların “SPoD’da madilik çıkmış!” deyip geldiği bir genel kurul yaşanmıştı. Tam bir ateş çemberi olan ve gerginliğin had safhada olduğu bu olağanüstü genel kurulda, dernek içinde yaşanan sıkıntıların ne olduğu çok açık bir biçimde ortaya çıkmıştı. İstifa eden yönetim kurulu ve çalışanlar arasında büyük problemler yaşanmış, daha da kötüsü derneğin bu problemler karşısında herhangi bir iç mekanizma, politika ve işleyişe sahip olmaması bu yaşananların daha da kötü bir yere evrilmesine sebep olmuştu. Kısa bir süre sonra da bütün çalışanlarının istifasıyla dernek maddi, manevi ve insan kaynağı anlamında büyük bir çöküşün eşiğine gelmişti.

SPoD ile tanışmam aslında epey zaman önceye dayanıyor, fiziksel olarak çok az kez ilişkilendiğim bu derneğin mail üzerinden yürüyen bir çeviri grubunda 2013 yılında az da olsa gönüllü bir şekilde emek vermiştim. Yıllar sonra yani 2017 yılı içerisinde sevgili Mehmet Akın ile kendisi SPoD’un genel koordinatörüyken beraber derneğin kaynak geliştirme stratejisini oluşturmuştuk. 9 Ekim’de yani olağanüstü genel kurulda derneğin yaşadığı sıkıntıların tam olarak ne olduğunu öğrenmek ve giderilmesine yardımcı olmak için denetim kuruluna aday oldum ve seçildim. 19 Mart 2018 tarihine yani dernek olağan genel kuruluna kadar denetim kurulu başkanlığı görevini yürüttüm. İki genel kurul arasında geçen bu altı ay içerisinde, dernek iç denetim raporunu hazırlarken tanık olduklarım, duyduklarım ve sezdiklerim karşısında yaşadığım şaşkınlığımı, çalışma arkadaşlarımdan saklayamaz duruma gelmiştim. Ama benim bu yaşananları tekrar gün yüzüne çıkarmak ve yaraları deşmek gibi bir amacım yok, bütün bu yaşananlardan doğan kötü hatıraları, yaraları, öfkeyi ve kini bir kenara bırakıp yazımın geri kalanında SPoD’un içinden geçtiği reform sürecini ve değişimi anlatmak istiyorum. Benim de içinde olduğum yeni yönetimle ve hali hazırda dernek içinde çalışma yürüten arkadaşlarla ilk işimiz bütün bu travma yaratan olayları çözüme kavuşturmak, derneği bütün bileşenleri için daha güvenli bir yer haline getirmek adına bütün üye, çalışan ve gönüllülerinin haklarını koruyacak iç politika belgelerini yazmak için çalışmaya başlamak oldu. Derneği daha kurumsal bir yer haline getirmek ve aynı problemlerin tekrar etmesini önlemek nihai amacımızdı. Uzun uğraşlar sonucunda Mayıs 2018’de aşağı yukarı bütün belgelerimizi tamamladık, bu belgeler arasında “Ayrımcılık Karşıtı Politika ve Davranış Kuralları”, “Etik Dışı veya Hukuka Aykırı Olduğu Düşünülen Davranışların Bildirilmesi Politika Belgesi”, “İş Yerinde Tacizi ve Baskıcı Davranışları Önleme Politikası”, “Rüşvete ve Yolsuzluğa Karşı Kurumsal Politika Belgesi”, “Üyeler Arası İlişkilerde Davranış Kuralları”, “Yönetim Kurulu Yönetsel Prosedürleri”, “İnsan Kaynakları Yönetim Standartları ve İdari Usuller”,  “Satın Alma Prosedürü”, ve “Sosyal Medya İçerik Politikası” yer alıyor. Aynı süreçte bütün bu mekanizmayı işletecek ve disiplin kuruluna rehberlik edecek bir “Disiplin Yönetmeliği” de hazırladık. Bu belgeleri oluşturmada bizden yardımını esirgemeyen Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’ne özellikle teşekkür etmek istiyorum.

26. Onur Haftası’nın düzenlendiği bu haziran ayında, bu belgelerimizi bütün üye, çalışan, gönüllüler ve paydaşlarımızla paylaşıyor olacağız, aynı şekilde bütün üye, çalışan, yönetim kurulu üyeleri ve gönüllülerimiz bu belgelerle birlikte bir sorumluluk almış olacaklar. Bundan böyle SPoD, her konuda hesap verebilir, şeffaf, açık ve ayrımcılığın ve istismarın her türlüsüne, mobbing ve baskıya, dolandırıcılık ve yolsuzluğa karşı iç denetim mekanizmalarına sahip bir oluşum olarak yoluna devam edecek.

OHAL ve LGBTİ+ yasaklarının ardından LGBTİ’lerin maruz kaldığı baskı, şiddet ve ayrımcılık katmanlanarak çoğaldı ve bizim bu çalışmamızın önemi içinden geçtiğimiz bu dönemde daha da artmıştır. Bu sebeple son altı ayda, daha içeri dönük iyileştirmelerle bir reform süreci geçiren SPoD olarak, herkes için güvenli, herkesin kendini özgürce ifade edebileceği, çalışmalar yürütebileceği bir alan olmak için hummalı bir çalışma gerçekleştirdik. Bütün bu reform adımlarını atarken alanda gerçekleştirdiğimiz çalışmaları da aksatmamaya çalıştık, partner ve paydaş örgüt/oluşumlarla beraber birçok etkinlik, panel, forum düzenledik, LGBTİ+ komunitesini güçlendiren çalışmalar yürüttük. Yılda yaklaşık 700 kişinin ulaştığı danışma hattımızla ülkenin dört bir yanından insanlara danışmanlık veriyoruz. Akademi, ruh sağlığı ve hukuk alanında LGBTİ’leri destekliyoruz. Kilit Mülteci Projemiz dahilinde Suriyeli ve Suriyeli olmayan LGBTİ+, seks işçisi ve HİV ile yaşayan mültecilere psikososyal ve hukuki destek sunuyoruz, yine aynı proje dahilinde mülteciler için dört dilde (Arapça, Farsça, İngilizce ve Türkçe) 7/24 açık olan bir danışma hattımız mevcut. Bu yıl içerisinde pazar sohbetlerine tekrar başladık ve iki tane Aktivizm Okulu gerçekleştirdik. SPoD, şuan 371 üyesi, 50’ye yakın aktif gönüllüsü ve 10 profesyonel çalışanı ile LGBTİ+ hakları için emek vermeye, mücadele etmeye devam etmektedir. Sonuç olarak;

-SPoD, artık kimsenin sözü sırf “daha deneyimli” olduğu için kanun hükmünde geçerli olmadığı bir dernektir.

-SPoD, artık her türlü istismara, mobbinge, yalnızlaştırmaya, dışlanma ve ayrımcılığın her türlüsüne karşı net bir duruşu olan ve bu durumlar karşısında iç mekanizmalarını harekete geçirerek ‘hayatta kalanın’ yanında olacak bir dernektir.

-SPoD, artık derneğin kapısından içeri ilk kez giren bir gönüllüsüyle birlikte kampanya ören bir dernektir.

-SPoD, artık bütün üye, çalışan ve gönüllüleriyle her ayın son cuması gerçekleştirdiği açık koordinasyon toplantılarıyla şeffaf, açık ve hesap verebilir bir dernektir.

-SPoD, artık politikalarına çoğulcu ve katılımcı anlayışla yön veren bir dernektir.

-SPoD, artık üzerine yakışacağı düşünüldüğü için giydirilen “beyaz ve akademik gömleğine” sığ(a)mayan bir dernektir.

-SPoD, artık sadece hak temelli savunuculuk ve lobicilik yapan bir kurum değil, Türkiye’nin dört bir yanından binlerce insanın erişebileceği, danışabileceği ve faydalanabileceği bir toplum çalışmaları derneğidir.

Buradan da bu reform sürecine destek ve emek veren, ucundan kıyısından katkı sağlayan bütün arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletiyorum.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.