Gökkuşağı Forumu

Antalya Onur Haftası’ndan izlenimler: Yasak ne ayol?

Pazartesi, 25 Haziran 2018

‘BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu’ olarak bu yıl da Antalya’da düzenlediğimiz onur haftası etkinliklerini 21-22 Haziran tarihleri arasında coşkuyla gerçekleştirdik.

Topluluk olarak yaklaşık 2 ay önce oluşturduğumuz ‘Pride Komisyonu’ çalışmalarına önceki deneyimleri, eksiklerini, beklentileri konuşarak başladı. Programların ortak fikirle, ihtiyaç doğrultusunda ve yerele uygun şekilde düzenlenmesini önemsedik. Bu anlamda program saatleri, günlük etkinlik yoğunluğu ve sosyal aktiviteler bu doğrultuda planlandı.

Antalya Pride için öngördüğümüz tarihler aslında daha fazla günü kapsamaktaydı. Ancak ülke gündemine bir anda giren ve kararı alınan erken seçim süreci bizi de etkiledi ve programda iptaller ya da değişiklikler yapmamızı zorunlu kıldı.

Seçimin programımızla çakışması kısmen çalışmalarımızı olumsuz etkilese de bazı noktalarda avantajlı bir durumu da yakaladığımızı söyleyebilirim. Halihazırda üzerinde çalıştığımız siyasiler, milletvekilleri, yerel yönetimler alanında yapmak istediklerimizi seçim çalışmalarının hız kazanmasıyla Onur Haftası etkinlikleri programımıza dağıtmaya çalıştık.

Herhangi bir siyasi parti ayrımı yapmaksızın tüm milletvekili adaylarına öncelikle tanışma ve beklenti mektubu gönderdik. İlk temas olan mektuplar süreci bazı adaylardan direkt dönüşle, bazı adaylardan telefon görüşmeleriyle veya hiç dönüş alamadığımız şekilde ilerledi.

Bu iletişim kurma sürecimiz devam ederken, Pride Komisyonu yine milletvekili adaylarına ilk gün gerçekleştireceğimiz açılış ve basın açıklamasına davet metni hazırlayıp gönderdiler.

2. Antalya Onur Haftası etkinlikleri açılış ve basın açıklaması; Av. Deniz Yıldırım, Av. Esra Gençer Özdemir ve Av. Ahmet Çevik okumalarıyla ve HDP milletvekili adayı Av. Deniz Yıldırım, HDP milletvekili adayı Hülya Bayar, Bağımsız milletvekili adayı Kamil Kaya katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Yine BİZ Topluluğunun çalışmalarını yürüttüğü ve komisyonca seçilen fotoğraf karelerinden oluşan ‘Geçmişten Günümüze Antalya LGBTİ Hareketi’ sergi açılışı, basın açıklamasının hemen ardından gerçekleşti. Bu sergide önemsediğimiz fotoğrafların her birinin farklı bir hikayesi olması. Her bir fotoğraf farklı örgütlenme süreçlerinde kalma, farklı yıllarda, farklı sokak ve alanlarda gerçekleşmiş. Her birinin ayrı bir anısı var…

Uzun zamandır düşünüp gerçekleştirmek istediğimiz bir buluşmamız da; ‘Söz Bizde’ paneliydi. Güneyde, LGBTİ örgütleri nihayet bir araya geldi ve birbirimizi daha iyi tanıma fırsatımız oldu.

Kurumlar kendilerinden bahsettiler, çalışmaları, projeleri ve ortak çalışma alanları üzerinde fikirler sunuldu. Katılımlarından dolayı; Isparta Enjoy LGBTİ İnsiyatifi, Denizli LGBTİ ve Aileleri Topluluğu ve Kaos GL derneğine tekrardan teşekkür ederiz.

Günün yorgunluğunu Antalya Kaleiçi’nde küçük bir dost mekanda atmak istedik. Tanışma ve sohbet devam ederken daha önce tanışma mektubu gönderdiğimiz İYİ PARTİ Milletvekili adayı Fulya Yasemin’in bizleri ziyaret edeceği haberini aldık. Elbette ki sohbetimiz süresince LGBTİ hakları, anayasal güvence, eğitim, görünürlük, trans arkadaşlarımızın karşılaştıkları zorluklar gibi birçok konuda konuşma fırsatı yakaladık.

Ve ikinci gün programımızı Antalya Barosunda ‘Acil Demokrasi’ paneli ile açtık. Antalya Halk evlerinden Oğuz Yiğit Pertev, Eğitim-sen Gülçin Balık, İnsan Hakları Derneği Ahmet Çevik, Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti Sefa Seyitoğlu ve Çağdaş Hukukçular Derneği adına Ahmet Çevik’in konuşmacı olduğu panel iki oturum ve soru cevap şeklinde sunuldu.

Birçoğumuzun merakla beklediği ‘Nefrete İnat Pedalla’ bisiklet turumuza çok az kaldı. Antalya Üçkapılar'da buluşma sözümüz üzerine gökkuşağı bayraklarımızla ve bisikletlerimizle ‘Yürütmüyorlar OHAL’de pedallıyoruz’ dedik.

Bisikletleriyle Antalya sokaklarını gökkuşağına boyayan arkadaşlarımız dışında, bisiklet grubunu uğurlayan diğer arkadaşlarımız topluca sloganlarla Kaleiçi sokaklarında kapanış etkinliğinin gerçekleşeceği mekana doğru ilerlediler. Bisiklet grubu coşkulu bir şekilde tüm dostlarımızca karşılandı ve geceye start verildi.

Yasakların olmadığı, tüm etkinliklerimizi gerçekleştirebileceğimiz güzel bir onur haftası ümidiyle 2019 haziran ayını da sabırsızlıkla bekliyoruz. Gelecek sene tüm dostlarımızla gökkuşağı bayrakları altında 3. Antalya Onur Haftası programlarında buluşmak ve yürümek üzere…

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.