Gökkuşağı Forumu

Onur yürüyüşü bir protestodur!

Cuma, 13 Temmuz 2018

Başta başkent Londra olmak üzere Britanya’nın farklı şehirlerinde yaşayan göçmen LGBTİ+ bireyler olarak bir araya gelip yatay olarak örgütlediğimiz MAQFA (Özgürlük için Mezopotamyalı ve Anadolulu Kuirler) insiyatifi bu sene de katıldığı etkinliklerde İstanbul Onur Yürüyüşü’nün sesini yükseltmeye devam etti.

Geçtiğimiz sene Londra’da gerçekleştirdiğimiz başarılı Londra Onur Yürüyüşü protestosunu takiben bu sene MAQFA olarak Londra Onur Yürüyüşü'nden tamamen çekilme ve Britanya Siyah Onur Etkinliği (UK Black Pride) platformunda yer alma kararımızı bir açıklamayla resmi Facebook sayfamızda 6 Temmuz 2018 tarihinde duyurduk.

Karara gerekçe olarak, Londra Onur Yürüyüşü'nün etik olmayan savaş tüccarı sponsorları, ücretli olan alanın barikatlarla polis kontrolünde tutulması ve erişebilirliğin kısıtlı oluşu gösterilen açıklamada sesimizi bizlere söz hakkı veren Siyah Onur Etkinliği sahnesinden duyuracağımız belirtildi.

8 Temmuz 2018 Pazar günü gerçekleşen Siyah Onur Etkinliği'nde yüzlerce kişinin alkışları eşliğinde Türkiye’de LGBTİ+'lara yönelik hak ihlallerini kınayan MAQFA, İstanbul Onur Yürüyüşü basın metnini okuyarak herkesi İstanbul Onur Yürüyüşü'yle dayanışmaya davet etti.

Yıl içerisinde Onur etkinlikleri kapsamında ayrıca 17 Haziran Pazar günü Göçmen İşçiler Derneği (GIK-DER)'nin düzenlediği LGBTI+’lara yönelik ayrımcılık temalı panel tartışmasında konuşmacı olan MAQFA, onur haftası öncesi 'Kuir Piknik' etkinliğiyle de göçmen LGBTİ+ bireyleri bir araya getirerek dayanışma pratiklerini tartıştı.

MAQFA, geldiğimiz coğrafyanın LGBTİ+ sesi olarak bulunduğu coğrafyadaki özgürlük mücadelesiyle birleşmeye ve enternasyonal bir kuir özgürlük mücadelesini hep birlikte örmeye devam edecektir.

Yaşasın haklı onurumuz!

MAQFA iletişim bilgileri:

Facebookwww.facebook.com/maqfaUK

Twitter: www.twitter.com/maqfa_uk

Email: maqfa.uk@gmail.com

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Son Yazıları