Gökkuşağı Forumu

temmuz’un yarısından: cülûs, ruj ve balkon

Pazartesi, 16 Temmuz 2018

travma! rujumu düşürdüm, kırıldıysa diye aklım çıktı. kırılmamış çok şükür.

son sigara

burdan eski eski sisteme sesleniyorum; son bi cigara içelim öyle git gideceksen.

taht

cülûs arapça "oturmak" manasında bi kelime olup, padişahın tahta çıkma merasimine "cülûs töreni" diyoruz. eskiden topkapı sarayı bâb-üs saade'de yapılırdı, günümüzde külliyede yapılıyo. kapının önüne taht koyuyonus, ilgili şahıs gelip oturuyo, askeri, uleması, devlet görevlisi sırayla el etek öpüyo. şeyh- ül islam öpmüyo, dua ediyo. demek ki diyanet şeysi de sadece dua etmeli. tören esnasında padişahın bik bik konuşması uygun değil. lakin günümüz şartlarında uygunlaştırılabilir gibi geliyo bana. sonra bâb-üs saade açılıyo, şahıs içeri girip padişah oluyo. ardından tellallar sokağa dökülüp "duyduk duymadık demeyin, şu şöyle bu böyle" diyerekten halka duyuruyo. günümüzde bu işlem 101 pare top atışıyla yapılıyo. kapıkulu askerlerine cülûs bahşişi dağıtılıyodu. günümüzde törene katılan konuklara 1 tl hediye ediliyo. muhtarlar da hazır bulunuyo merasimde.

ruj

travma! rujumu düşürdüm, kırıldıysa diye aklım çıktı. kırılmamış çok şükür.

meclis

tübitak, aym, tcmb, dt, dob gibi kamu kurum ve kuruluşlarını, sabah kalkıyos akşam koyduğumuz yerde bulamıyos ya muhalefet partilerini meclis'e soktuğumuz iyi oldu di mi? meclis dışı kalsalardı halimiz dumandı walla.

anonim şirket

anonim şirket mevzuatına baktım, olağan üstü kongreye gidebiliriz. azlık çağrısı diye bi şe var, halka açık şirketlerde sermayeyi oluşturan en az % 5 pay sahipleri yk'yi kongreye davet ediyo. yk "kongereye gelmem" derse ya da 7 iş gününde "taam yaa toplayak kongreyi" demezse asliye hukuk mahkemesine gidiyos. mahkeme "hayde bakem herkeş kongreye" derse salon neym tutmak için kayyım atanıyo. hukukçu arkadaşlar iyice bi incelesin. aklıma yattı benim. yalnız cehape'ye duyurmayın, kendi aramızda konuşalım. “hodri meydan” deyip olacak işi olmaz etmesinler.

yk

yönetim kurulu üyelerine 21 bin 150 lira maaş, 589 lira 70 kr temsil bedeli ödeyecekmişiz. altlarına birer de araç verelim. makam şoförü şart, dememe gerek yok. taşıt tanıma sistemi ile yakıt meselesini de çözeriz eşek değiliz ya. yemeklerini meclis yemekhanesinde yesinler, ucuzmuş orası. altı ayda bi tefe tüfe oranında zam yapalım, patronlar gibi zalım olmayalım. biraz daa bira cigara tüketelim de mali durumumuza bakar ikramiye, yakacak, giyim vb. kalemleri de ekleriz belki.

illüstrasyon: florHasan

küçük altın

varaklara bakakalıp "büyük devlet olmanın alâmet-i farikası" diyen “dostum putin” niye gelmedi merasime? insan gelir bi küçük altın, neblim bi maşalak falan takar. fağkir midir? kıskanç mıdır? usul erkân mı bilmez? cık cık cık

kaç para

cülûs merasimi kaça mâl oldu acaba? üç beş arkadaş ikişer bira içiyos en az 150 tl tutuyo, tuzlu fıstık ikram olduğu halde. çok bin konuk olcak diyolar da ondan merak ettim.

yeminle

bişeler kaktırmak için sürekli arayan firmalardaki azmin yarısına apartman yöneticisi, üçte birine konfederasyon başganı olurdum yeminle.

motor

motorcu kenan meclis yemin törenine motosikletle gelmiş. motorun markasını öğrenemedim. kesin şekilli bişedir. zira “motorum şekil, önümden çekil” edasıyla bi iki tur atmış meclis bahçesinde. gasteciler de kameralamış şovu. yeni siteme uygun hareketler bunlar. zira etkisiz ve yetkisiz bi parlamentomuz var. bahçede tur atarlar, öğlen yemek yerler, odalarında hemşerilerini ağırlarlar, meclis parkında piknik yaparlar canları sıkılmaz. eşi dostu işe yerleştirebilirlerdi ama cv'lere cb bakıyo artık. kapıya bile o bakıyo zaten.

berdil

berdil'i doğurduğum iyi oldu walla. getir götür departmanı mesul müdürlüğüne yakın akrabamı atama imkanı buldum.

balkon

meclis'e bağlı olan dolmabahçe ve beylerbeyi sarayları ile küçuksu, ıhlamur, beykoz, yıldız şale, aynalıkavak ve maslak kasırları, florya atatürk, yalova atatürk ve filizli köşk, 703 sayılı khk ile cb'ye bağlanmış. yıldız porselen ve çini fabrikası ile hereke ipekli dokuma ve halı fabrikası da cb'ye bağlanmış. benim evde bi balkon olduğunu duyurmayın. çoluk çocuk çıkıp oturuyos hava alıyos, onu da kendine bağlar, aliş'le şeker'in asabı bozulur.

harçlık

berdil'e sabah harçlık verip, akşam hesap ödettim. elleri titredi yazık. zalım değilim, centilmenlik öğretiyom.

yeliz’in dedesi

romalılar, akape'li ahmet hamdi çamlı'nın, nam-ı diğer yeliz'in dedesini öldürüp, adamceğizin dolabındaki ilmi ve teknolojiyi çalmışlar. romalıları esefle kınıyom. ayıp!

ötv

kafa çekmenin ötv'sini % 15.5 güncellediler. sayısal loto çekilişleri de haftada iki güne çıktı. alkolikler ve kumarbazlar olmasa devletin hali duman. bu cehennemlikler olmasa memleketin imamı, polisi, vekili, danışmanı, hanedanı acından ölür. iyi ki varız. bekâları, alkoliklerin kadehi, kumarbazların kuponlarıyla korunacak. ülke bize emanet, kıymetimizi bilelim.

vakit

tanju tar’ın yazılarını takip edip, okuyup okuyup anlamıyom. geçen vasiyetini okudum, anlayabildiğim kadarına çok güldüm. güldüğümü duymuş, “ayol seni kim anlasın?” diye sataşmış bana. ben mecbur şifreli konuşuyom anacım. her doğru söylenmiyo. doğruların en az 6 ay yatarı var. benim ise yatacak vaktim yok vaktim.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Son Yazıları