Gökkuşağı Forumu

1 Aralık gelirken: Yapılmaması gerekenler

Çarşamba, 7 Kasım 2018

Bu yazı yer yer bir tekrar yazısı olabilir.

1 Aralık Dünya AIDS Günü’nün yaklaşmasıyla birlikte, HIV/AIDS temalı projeler de hareketlenmeye başladı. Her sene büyük bir hayal kırıklığı ile izlediğim HIVfobi ile dolu 1 Aralık’ların daha az yaşanması dileğiyle birkaç yapılmaması gereken etkinlik örneği vereceğim. Ama tabi fonlar çoktan yazıldı, bir kısmınız yapacaksınızdır bunları, seneye artık…

Cinsel Sağlık- Üreme Sağlığı Etkinliği

Cinsel sağlık- üreme sağlığı etkinliği YAPMAYIN. 1 Aralık, kimse HIV ile enfekte olmasın diye değil, enfekte olmuş olanların meseleleri konuşulsun diye var. HIV negatiflerin cinsel sağlığı, bugünün konusu değil. İlla bu etkinliği yapmak istiyorsanız 17 Mayıs’ta yapın, 8 Mart’ta yapın, 1 Mayıs’ta yapın, 23 Nisan’da falan yapın ne bileyim, neden 1 Aralık?

Bunun alternatifi ne olabilir? Cinsel haklar etkinliği olabilir. HIV ile yaşayan biriyle ilişkiye girerken ihlal edilmemesi gereken sınırları konu alan bir etkinlik olabilir. HIV ile yaşayanların uğradıkları ayrımcılıkların konuşulduğu oturumlar olabilir. HIV negatiflere illa bir şey öğretmek isteniyorsa, onlara nasıl HIV ile enfekte olmayacaklarını değil, HIV ile yaşayanlarla ilişkilenirken onları nasıl travmatize etmeyecekleri öğretilebilir. Bari 1 Aralık’ta HIV negatifler için çabalamayalım ve gündeme HIV ile yaşayanları alalım, ne dersiniz?

Niyetim elbette CSÜS eğitimlerini önemsizleştirmek değil. Bunların –içeriği uzun tartışmalar gerektirse de- önemi tartışılamaz. Ancak zamanı bu zaman değil. Eğer 1 Aralık’ta birilerinin HIV ile enfekte olmamasını gündem edeceksek bunu da yine HIV ile yaşayanların sağlığa erişiminde zorluk yaşama ihtimalini azaltmak için gündem etmeliyiz. CSÜS eğitimleri önemlidir ama sadece 1 Aralık’ta değil. Hatta en az 1 Aralık’ta önemlidir.

Stant Açıp Kondom Dağıtma Etkinliği

Yapmayın. Kondomu hep dağıtırsınız. HIV dendiği zaman ilk olarak aklınıza kondom geliyor biliyorum ancak böyle olması yanlış, mantıksız, fobik. HIV’e dair bir stant açacaksanız illa, insanlara ayrımcılıkla alakalı broşür falan dağıtın. İnsanların kafasına kondom fırlatmayın. Muhafazakar kondom politikasını, bari 1 Aralık’ta dayatmayın.

Ağlak Film Seçkileri Etkinliği

Biliyorsunuz ki HIV ile yaşayanlar artık ölmüyorlar. O sebeple film izlemeyi seven gruplarımız vücudu yaralarla dolu, ölmek üzere olan 1980 gündemli filmleri değil de güçlendiren ve HIV’e dair güncel bilgiler veren filmleri bulup izletebilirler. İlla geçmişi izleyeceğiz diyorsanız da, ötesine berisine söyleşi koyup bu filmdeki durumların geçerli olmadığını anlatmanız gerekir. Yoksa sadece film izleyip ağlamış oluruz…

Son olarak, eğer 1 Aralık gündemli bir etkinlik yapıyorsanız ekibinizde işin özneleri de olsun. Eğer aranızda açık kimlikli HIV ile yaşayan kişiler yoksa ya diğer kuruluşlardan danışmanlık alın ya da etkinlik yapmayın. Ayrıca HIV pozitifleri neden kapsayamadığınızı da bu vesile ile düşünmüş olun.

Daha az fobili, daha az travmalı 1 Aralık olması dileğiyle.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.