Yaşam

Nefrete inat, yaşasın hayat…

4 Aralık 2018
Haber: Kaos GL

Kaos GL Derneği yaptığı çalışmalar hakkında takipçilerini bilgilendirmek için Kasım ayı faaliyet raporunu yayımladı.

İllüstrasyon: Aslı Alpar

Kaos GL Derneği yaptığı çalışmalar hakkında üye, gönüllü ve takipçilerini bilgilendirmek amacıyla hazırladığı “Aylık Faaliyet Raporu” yayınlarına devam ediyor. Derneğin Kasım ayı faaliyet raporunun tamamı dijital ortamda yayımlandı.

Nefrete inat, yaşasın hayat…

Ankara’da LGBTİ+ etkinlik yasağı birinci yılını doldururken, 17 Kasım 2017 tarihinden bu yana Ankara ili LGBTİ+lar açısından bir hapishaneye çevrildi. Ankara Valiliği, Kasım 2017’de, Olağanüstü Hal Kanunu’na dayanarak ilan ettiği süresiz “LGBTİ+ etkinlik yasağının” ardından, İl Emniyet Müdürlüğü’ne yolladığı yazı ile “LGBTT-LGBTİ vb. konular ile ilgili” etkinliklerin gene yasaklandığını bildirdi.

Kaos GL Derneği, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Evrensel ve BirGün gazetelerine ilan verdi. “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” ve “Nefrete inat yaşasın hayat” diyen 20 Kasım ilanı ile “Bir aradayız” ve “Lezbiyen, biseksüel ve trans kadınlar şiddete karşı bir aradalar” diyen 25Kasım ilanlarını kaosGL.org editörlerinden çizer Aslı Alpar tasarladı.

Kaos GL Derneği’nin LGBTİ+ ve Queer Çeviri Koordinasyon toplantısında buluşan çevirmenler, İstanbul’da, “Hangi kavramı nasıl çevirdik? Nerelerde zorlandık? Çeviremediklerimiz neler?” sorularına yanıtlar aradı.

Eğitim, dayanışma, güçlenme, özgürleşme…

Kaos GL Derneği, LGBTİ Örgütlerin ve Aktivistlerin Kapasitesini Güçlendirme Programı kapsamında Eylül-Aralık 2018 döneminde Aktivizm Okulları düzenlemeye devam ediyor. İletişimHIV & AIDS Farkındalık ve STK Yönetimi aktivizm okulları, Kasım ayında yapılan eğitimler oldu.

Kaos GL Sendikal Çalışmalar Grubu ve Eğitim-Sen LGBTİ+ Komisyonları İstanbul’da toplandı. Kaos GL Derneği’ninn de katıldığı Çankaya Belediyesi Yerel Eşitlik Planı uygulaması ve yeni dönem hakkında belediye ve STK'lar arasında görüş alışverişi toplantısı yapıldı.

Kaos GL yayınları kitapçılarda ve online erişimde

Kaos GL Dergisi Kasım–Aralık 2018 tarihli 163. sayısında “sağ popülizm”i ele alıyor. Hakemli akademik dergi KaosQ+’ın 7. Sayısı ise “Queer Sinema” dosya konusuyla yayınlandı. Kaos GL ile KaosQ+ dergilerinin dağıtım, kitabevleri ve internet satışı için NotaBene ile bağlantıya geçebilir; abonelik için semih@kaosgl.org adresine yazabilirsiniz. Dergiye editor@kaosgl.org adresinden katkıda bulunabilirsiniz.

Danışmanlık hizmeti için iletişim: danisma@kaosgl.org

Kaos GL Derneği sosyal danışmanlık hizmeti sağlamaya devem ediyor. Yasal haklar, eğitim, sağlık, askerlik başta olmak üzere Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçilebilir.

Özel ve kamu sektörü araştırmaları tamamlandı

2018 Nefret Suçları Araştırması sürüyor. Kaos GL Derneği, 2018 yılında Türkiye’de işlenen homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarını izlemek için bir araştırma yürütüyor. Araştırma, lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslere (LGBTİ) dönük insan hakları ihlallerinin raporlanması için kullanılacak.

Kaos GL’nin Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi ile yürüttüğü kamu çalışanı ve özel sektör çalışanı LGBTİ’lerin durumunu araştıran anket çalışmaları tamamlandı; yayına hazırlanıyor.

Kaos GL Derneği Aylık Faaliyet Raporları, OcakŞubatMartNisanMayısHaziranTemmuz-AğustosEylülEkim ve Kasım bültenleri işte burada…