Gökkuşağı Forumu

Non-binary

Pazartesi, 28 Ocak 2019

101

Non-binary, cinsiyetin kadın ve erkek cinsiyetleriyle sınırlı olmamasıdır. İkili cinsiyetçi yapıyı reddeder. Öte yandan, tanımı kişiden kişiye değişeceği için, non-binary beyanı veren bir kişiye onun için non-binary tanımının ne olduğunu sormakta fayda vardır. Kimileri cinsiyetlerini hem kadın, hem erkek olarak tanımlayıp kendilerine non-binary diyebilecekleri gibi kimileriyse ne kadın ne erkek diyerek non-binary beyanı verebilirler. Bunların yanı sıra ikili cinsiyetçi yapı dışında kalan tüm cinsiyetleri kapsayıcı bir şemsiye terim olarak da kullanılabilir.

Kişi hem trans hem non-binary olabilir mi?

Evet olabilir. Kişi hem aynı zamanda doğumda kendisine atanan cinsiyetle kendini tanımlamıyor hem de ikili cinsiyetçi yapının dışında beyan veriyor olabilir.

Non-binary zamirler ve dil

Yaşadığımız dünyada neredeyse her yerde insanlara dış görünüşlerine göre cinsiyet atanıyor. Kitlelere “bayanlar ve baylar” diye seslenerek ikili cinsiyetçi sistemi besleyen söylemler günlük yaşamın olumsuz bir parçası. Öte yandan, non-binary insanlar için onlara sesleniş tarzı önemli ve doğru sesleniş tarzı kişinin cinsiyetiyle rahat hissetmesi için bir yol. Non-binary birisi, binary dil kullanarak kötü hissettirildiğinde özür dilenmesi ve iletişimin devamında dikkatli olunması önemli.

Makyaj

Yarın arkadaşımla Roma’ya gidiyoruz. Çok heyecanlıyım ama bir yandan da bir süredir kafamı kurcalayan bir şey var. Bunu ona açmak istiyorum.

Roma’ya gitmeden önce son gece

“Bilemiyorum, birkaç hafta yalnız kalınca düşüncelere boğuldum. Sanırım hormona tekrar başlamayı düşünüyorum.”

“Neden? Emin gözüküyordun istediğinin bu olmadığı konusunda.”

“Hormon kullandığım süre boyunca yaşadığım değişim aslında tam istediğim şeydi. Gittikçe görünmek istediğim gibi görünmeye başlamıştım.”

“Bıraktıktan sonra da pek değişmedi ama görüntün.”

“Bana öyle gelmiyor. Bıraktığımdan beri kat ettiğim bütün yolları şimdi geri dönüyormuş gibi hissediyorum. Aynaya bakınca gördüğümden gittikçe daha az mutlu oluyorum. Hormon kullanırken ne kadar kararsız olsam da dış görünüşüme yaptıklarından mutluydum. Daha feminen bir görüntü beni daha özgür hissettiriyordu.”

“Hormonlar seni daha feminen yapacak diye bir şey yok ki. Bak benim östrojenim testesteronumdan çok daha fazla yüksek ama ben her zaman kendimi maskülen olarak tanımladım ve dışarıya da kendimi öyle ifade ettim. Şimdi kimse bana feminen bir kadın olduğumu söylemez. Herkes maskülen olarak bilir. Çünkü ben kendimi öyle görüyorum ve öyle ifade ediyorum. Sen feminen olmak istiyorsan ve feminen olarak görülmek istiyorsan takviyeye ihtiyacın yok. Bunu, önce kendini buna inandırarak sonra da kendini bu şekilde ifade ederek yapabilirsin.”

“Haklısın galiba.”

Roma ilk gün

“Öf bu bavul çok ağır.”

“Hadi hadi erkek adamsın taşırsın.”

Roma üçüncü gün

“Tatlı çocuksun ha.”

Roma beşinci gün

“Bak, şu yaşlı adam senin gelecekteki halin. Sadece daha makyajlı ve zırıl hali olacaksın.”

Bir süredir olmak istediğim kişi olabilmek için çeşitli yöntemlere başvuruyorum. Bu hormon oldu, makyaj oldu, kıyafet seçimi oldu; ama hiçbiri yeterli hissettirmedi. Olmak istediğim kişinin kim olduğunu ben biliyor muydum acaba? Nereye gitmek istediğimi bilmeden çıktığım yolda hep bir eksiklik hissettim. Doğru yaptığımı düşündüğüm zamanlarda karşıma bir engel çıkartıldı ve tökezledim. Neden istediğim gibi görünmeme, davranmama izin vermiyorlar? En yakın arkadaşlarım bile en korktuğum şeyleri bana yaşatıyorlar. Neden dış görünüşüm cinsiyetimi belirlemek zorundaymış gibi davranıyorlar? Çoğu zaman feminen olmak istiyorum ama kadın olmak istemiyorum. Bazen maskülen olmak istiyorum ama erkek olmak istemiyorum. 

Başkalarının maskülen olduğumda bana erkek demesi maskülen olmaktan çekinmeme, feminen olduğumda kadın demeleri de feminen olmaktan çekinmeme yol açıyor. Bir önceki gün dış görünüşün cinsiyetini belirlemez diyen arkadaşım bile ertesi gün makyaj yapmadan çıktığımda beni erkek olarak gördüğünü belirtebiliyor. Sonra aynı nefeste bana feminen olarak algılanmak için makyaj yapmana, hormon kullanmana gerek yok diyebiliyor. Böyle bir tutarsızlıktan sonra bir önceki gün söylediği her şey önemini yitiriyor. Artık ne yapacağımı şaşırdım. Başkaları erkek olmadığımı anlasın diye değil, o gün öyle gözükmek istediğim için makyaj yapmak istiyorum. 

Sonra neden başkalarının düşüncelerini bu kadar önemsediğimi soruyorlar. Çünkü başkalarının düşünceleri olmak istediğim gibi olmama izin vermiyor. Ne feminen olmama izin veriyorlar ne maskülen. Beni algılarındaki biçime sokmak için her şeyi yapıyorlar. Bense algılarındaki biçimden her çıkmaya çalıştığımda tökezliyorum.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Son Yazıları