İnsan Hakları / Eğitim

ODTÜ’de gökkuşaklı traktör maketi

Çarşamba, 17 Nisan 2019
Haber:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nün 33. Uluslararası Bahar Şenliği’ni iptal etmesi üzerine ODTÜ Öğrenci Toplulukları dün Rektörlük önünde bir araya geldi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü’nün 33. Uluslararası Bahar Şenliği’ni iptal etmesi üzerine aralarında ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması'nın da bulunduğu ODTÜ Öğrenci Toplulukları dün (16 Nisan) Rektörlük önünde bir araya geldi.

ODTÜ’de 1987 yılından beri yapılan geleneksel bahar şenliğinin iptaline karşı 2 bini aşkın öğrencinin katıldığı nöbet eylemi gün boyunca sürdü. Eylemde okunan basın açıklamasında şenliklerin Devrim Stadyumu’nda devam etmesinin önemi vurgulandı.

Rektör öğrencileri hedef gösteriyor

Okunan bildiride, şenliğin iptalini “Öğrenci topluluğu, LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP’li gruplarla toplantı yaptıktan sonra şenlik kararından vazgeçti” iddiasıyla ayrımcı bir dil kullanarak gerekçelendiren Rektör Verşan Kök’ü öğrencileri hedef gösterdiği de belirtildi. Tüm ODTÜ topluluklarının hedef göstermelere karşı bir arada olduğunun vurgulandığı eylemde bildiri imzacısı topluluklar sayılırken ODTÜ Medya Topluluğu ve ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması uzun süre dayanışma alkışı aldı.

ODTÜ’de “LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP” traktörü

Eylemin en dikkat çekici görüntülerinden biri ise maket bir traktör oldu. Traktörün üzeri gökkuşağı bayrağıyla serilmiş olup, üzeri trans bayrağı renklerinde dizayn edilmişti.

Plakasında "06 Aşırı Sol" yazan traktör Rektör’ün “traktör bile istediler” sözüne ithafen yapıldı.

İlgili haber:

ODTÜ Rektörü’nden şenlik iptaline ayrımcı gerekçe

ODTÜ Rektörlüğü, Valilik yasağını gerekçe göstererek Onur Haftası’nı yasakladı

ODTÜ Onur Haftası etkinliklerine fıskiye ve gübreli engel

“Görünürlük mücadelesi dört duvar arasına sıkışmaz”

Son Yazıları