Yaşam

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’ndan dayanışma çağrısı

Çarşamba, 22 Mayıs 2019
Haber: Kaos GL

24-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak 27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası için kitlesel fonlama kampanyası başladı.

Her sene açık çağrıyla bir araya gelen gönüllü grubunun kolektif katkılarıyla hazırlanan Onur Haftası bu sene 24-30 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleşecek.

Şimdiye kadar “Dikkat Aile Var!”, “Tabu”, “Bellek”, “Direniş”, “Temas”, “Normal?”, “Aramızda Ne Var?”, “Sınır” temalarıyla şekillenen Onur Haftası'nda hafta boyunca LGBTİ+ hareketinin gündemini oluşturan sağlık, görünürlük ve anayasal haklar gibi konularda forumlar, paneller ve etkinliklere ek olarak her gün artan baskılara rağmen politik birlikteliğin nasıl örüleceğini konuşulacak.

Onur Haftası, hafta giderleri için dayanışma kampanyası başlattı. Gogetfunding sitesi üzerinden başlatılan kitle kampanyasından elde edilecek gelirler ulaşım ve konaklama masrafları, iletişim ve basın harcamaları, Hormonlu Domatesi Ödül Töreni’ni prodüksiyon giderleri, sanat etkinlikleri ve kırtasiye masrafları için kullanılacak.

Dayanışma kampanyası hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

“Hiçbir korkunun bizi hizaya sokmasına izin vermiyoruz”

Kampanyanın çağrı metni ise şöyle:

“Birbirimize dokunmak, yaralarımızı sarmak, güvenli alanlar oluşturarak deneyimlerimizi, bedenlerimizi ve duygularımızı konuşabilmek için atölyelerde, bir aradalığımızı kutlamak için partilerde buluşacağız. Bu sene de 15. Hormonlu Domates Ödülleri ile bu yılın nefret söylemlerini sizin belirlediğiniz adaylarla oylamaya sunarak seçecek, hafta boyunca yapılacak partiler ile İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası için farklı şehirlerden gelen yüzlerce kişiyle beraber eğlenerek varoluşumuzu kutlamaya, isyanımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Stencil, sticker ve afişlerimizle şehre dağılmaya, hala burada olduğumuzu bağırmaya devam edeceğiz.

“Geçtiğimiz senelerde yürüyüşlerimize gelen yasaklamalara karşı tepkimizi İstanbul’un her bir köşesine simlerle, konfetilerle, gökkuşağı bayraklarıyla dağılarak, basın açıklamamızı okuyarak gösterdik. Sözümüzü sadece İstiklal Caddesi üzerinde değil, bulunduğumuz her noktada ve sesimizi duyurabildiğimiz her alanda söyledik. Bundan sonra da önümüze çıkarılan her engelde ve hayatımızı zorlaştıran her sorunda bir öncekinden daha farklı ve daha yaratıcı olarak tepkimizi ortaya koymaya devam edeceğiz. Sokakları da caddeleri de bırakmıyor, hiçbir korkunun bizi hizaya sokmasına izin vermiyoruz. Buradayız, alışın, gitmiyoruz!”