Gökkuşağı Forumu

Havana’nın ilk bağımsız Onur Yürüyüşü’nde neler yaşandı?

28 Mayıs 2019

Havana’da ilk kez devletten bağımsız olarak düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde birçok aktivist gözaltına alındı.

Havana’da ilk kez devletten bağımsız olarak düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde (Gay Pride), birçok aktivist gözaltına alındı.

local10.com’da yayımlanan habere göre Eski Havana’da bulunan Merkez Parkı’nda gökkuşağı bayraklarıyla bir araya gelen bağımsız LGBT aktivistlerinin başlattığı yürüyüşe, bazıları köpekli olan yüksek sayıda polis eşlik etti. Buradan hareket eden grup, Havana'nın ünlü Prado Bulvarı boyunca kentin sahil yolu olan Malecon'a doğru sloganlarla yürümek istedi.

Aktivistlerin sahil yoluna çıkmasına izin vermeyen polis, grubun önünü keserek yürüyüşe devam etmek isteyen aktivistleri gözaltına aldı. 

Yürüyüşe çağrı yapan LGBT aktivistleri, sosyal medya hesaplarından polisin kendilerini tutuklamakla tehdit ettiklerini önceden duyurmuştu.

2007’den bu yana devlet ve CENESEX (Ulusal Cinsel Sağlık Merkezi) tarafından düzenlenen resmi Havana Onur Yürüyüşü’nün iptal edilmesi nedeniyle, bu sene yürüyüşün bağımsız olarak düzenleneceği açıklanmıştı.

Yıllardır Onur Yürüyüşü’nü düzenleyen CENESEX’in etkinliğin iptal edildiğini açıklaması sosyal medyada geniş yankı bulmuştu. Açıklamada, yürüyüşün iptal edilmesinin gerekçesi olarak Küba ve Venezüella’ya yönelik saldırganlığın artması ve CENESEX’in itibarsızlaştırılmaya çalışılması gösterildi; bağımsız aktivistlerin yaptığı çağrı ise provokasyon olarak tanımlandı.

CENESEX’in önce gelen ismi Mariela Castro, düzenlenmek istenen yürüyüşün yabancı güçler tarafından manipüle edileceğini, organize olmuş grupların Küba’nın prestijini sarsmak için yürüyüşe saldırmayı planladıklarını savunmuştu.

Bağımsız Onur Yürüyüşü’nün Miami merkezli karşı-devrimci gruplar tarafından düzenleneceği de iddialar arasında yer alıyordu.

Havana’da düzenlenen ilk Onur Yürüyüşü’nün üzerinden 12 yıl geçti. Bu zaman zarfında kendi öz-güçlerine yaslanarak var olma savaşı veren Kübalı kuirlerin toplumsal statüsü değişti ancak, Küba sosyalizmi kuirler (ve aslında herkes) için neyin iyi ne yanlış olduğuna onlar adına karar verme alışkanlığından vazgeçmedi. İktidar ve CENESEX, siyasi öncelikleri doğrultusunda kuirlerin kâh gökkuşağı bayraklarıyla dans ederek sokakları doldurmalarını, kâh yasaklama kararına sorgusuz sualsiz, “sosyalizmin yüksek çıkarları” uğruna itaat etmelerini bekliyor.

Bir kez daha görüyoruz ki, dünyanın neresinde ve hangi sistem altında olursa olsun, kuirlerin özgürlüklerini ve saygınlıklarını güvence altına alacak yegâne güç öz-örgütlenmedir. Polis saldırısına uğrayan 12. Havana Gay Pride’dan çıkarılacak sayısız dersten başa yazılması gereken belki de budur.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.