Yaşam

Türkiyeli eşcinseller Bursa’da yürüyor

Pazartesi, 31 Temmuz 2006
Haber: Kaos GL
Bursa Gökkuşağı Derneği'nin düzenlediği eşcinsel yürüyüşü 6 Ağustos Pazar günü Bursa’da gerçekleşecek. Kaos GL Derneği, Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği ve Pembe Hayat LGBTT Derneği’nin de katılacağı yürüyüşte, son günlerde eşcinsel harekete yönelik yapılan haksızlıklara yönelik ‘HAYIR!’ denilecek.

KAOS GL

Bursa Gökkuşağı Derneği ve Lambdaistanbul LGBTT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Transseksüel) Dayanışma Derneği'nin kapatılması talebiyle il valiliklerinin savcılığa başvuruda bulunmalarını protesto etmek amacıyla yapılacak eşcinsel yürüyüşünde Kaos GL dergisinin toplatılması da kınanacak.

Bursa Gökkuşağı Derneği, Kaos GL Derneği, Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği ve Pembe Hayat LGBTT Derneği’nin de katılacağı yürüyüşte ayrıca, Günyüzü Kadın Kooperatifi, İnsan Hakları Derneği, Sağlık Emekçileri Sendikası, Eğitim-Sen, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Sosyalist Demokrasi Partisi ve Demokratik Toplum Partisi Bursa şubeleri de yer alacak.

Türkiye’deki eşcinsel harekete yönelik yapılan haksızlıklara ‘HAYIR!’ demek isteyenler için…

Bursa Gökkuşağı Derneği
Adres: Atatürk Cad. Tayyare Kültür Merkezi'nin karşısı Oba İşhanı, No: 45, Kat: 7 Heykel – Bursa
Tel: (224) 225 28 03
Kaos GL’nin konu ile ilgili açıklaması:

BURSA’DA BULUŞUYORUZ

Bursa Valiliği’nin, Bursa Gökkuşağı Derneği'nin kapatılması talebine karşın, 6 Ağustos Pazar saat 14:00’da Bursa’da, Bursa Gökkuşağı Derneği tarafından bir yürüyüş gerçekleştirilecektir.

Kaos GL olarak, Pembe Hayat LGBTT Derneği ve Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği ile birlikte Bursa Gökkuşağı Derneğine destek vermek için Bursa’ya gidiyoruz.

Eşcinsel, travesti, transeksüel, biseksüel varoluşumuz, ‘tanımını kimsenin bilmediği genel ahlak’ ablukasıyla kuşatılmak isteniyor. Heteronormatif değer yargılarıyla hareket edenler, genel ahlak kavramıyla biz eşcinsellerin nasıl düşüneceğine, nasıl örgütleneceğine, neyi nasıl tartışacağına karar vermeye çalışmakta, eşcinsellerin düşünce-örgütlenme-ifade özgürlüklerini kısıtlamaktadırlar.

2005 yılında Kaos GL derneğinin genel ahlaka aykırı bulunarak kapatılmaya çalışılmış, ardından Lambdaİstanbul aynı gerekçeyle karşı karşıya kalmıştır. Şimdi ise Bursa Gökkuşağı Derneği kapatılmak istenmektedir. Son olarak Kaos GL Dergisi’nin son sayısı genel ahlaka aykırı bulunmuş, yasaklanarak toplatılmıştır.

Eşcinsellerin örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması için Bursa’da buluşuyoruz ve herkezi bizlerle birlikte yürümeye davet ediyoruz.

Ne suç, ne günah, ne yasak, yaşasın eşcinsel varoluş!

Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği


Lambdaİstanbul'un konu ile ilgili açıklaması:

http://www.lambdaistanbul.org/php/main.php?menuID=4&altMenuID=3&icerikID=493