Yaşam

Lambdaistanbul’dan Kaos GL’ye destek

Pazartesi, 31 Temmuz 2006
Haber: Kaos GL
‘Biz Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği olarak Kaos GL Dergisinin yasaklanmasını kınıyor, "Genel Ahlak" gibi kapsamı belirsiz ve keyfiyete davetiye çıkaran düzenlemelerle Eşcinsel, biseksüel, travesti ve transeksüellerin varlıklarının yok sayılmasının ve hak arama mücadelelerinin engellenmesinin asıl ahlaksızlık olduğunu düşünüyoruz.’ Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Kaos GL dergisinin toplatılmasına dair bir basın açıklaması hazırladı.

KAOS GL

24 Temmuz Basın Bayramı’nda 12 yıldır düzenli yayınlanan Kaos GL Dergisi yasaklandı. Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi, derginin "Pornografi"yi sorguladığı 28. sayısının "Genel Ahlak"a aykırı olduğu yönünde bir karar vererek derginin toplatılmasına ve el konulmasına karar verdi.

Bilindiği gibi Ankara Valiliği de aynı gerekçelerle Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği’nin kapatılması istemiyle savcılığa başvurmuş, savcılık davaya yer olmadığına karar vermişti. Ancak Bursa ve İstanbul Valilikleri örnek karara rağmen Bursa Gökkuşağı Derneği ve Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği hakkında ayni hukuksal süreci tekrarlamakta. Kaos GL'nin 28. sayısının yasaklanması da Eşcinsel Biseksüel Travesti ve Transseksüellerin örgütlenme ve hak arama mücadelelerine yönelik açık bir saldırıdır.

Biz Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği olarak Kaos GL Dergisinin yasaklanmasını kınıyor, "Genel Ahlak" gibi kapsamı belirsiz ve keyfiyete davetiye çıkaran düzenlemelerle Eşcinsel, Biseksüel, Travesti ve Transseksüellerin varlıklarının yok sayılmasının ve hak arama mücadelelerinin engellenmesinin asıl ahlaksızlık olduğunu düşünüyoruz. Ortadaki hak/hukuk dışı kararın hemen düzeltilmesini; Eşcinsel, biseksüel, travesti ve transeksüeller ve örgütlenmeleri üzerindeki baskıların sona erdirilmesini istiyor, insan haklarına duyarlı tüm kesimleri dayanışmaya çağırıyoruz.

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği