Yaşam / Dünyadan

Nazi Kurbanı Eşcinseller İçin Anıt

Çarşamba, 2 Ağustos 2006
Haber: Kaos GL
Avusturya'da ilk kez Nazi soykırımında hayatlarını kaybeden eşcinsellerin anısına bir anıt inşa edilmesine karar verildi. 2003 yılında Avusturya Yeşiller Partisi tarafından önerilen, ancak iktidar ortağı Sosyal Demokrat Parti tarafından geri çevrilen proje eşcinsel derneklerin ve grupların girişimiyle yeniden hayat buldu.

KAOS GL

2003 yılında Avusturya Yeşiller Partisi tarafından önerilen "Nazi rejimi kurbanı eşcinseller anısına anıt projesi", ikinci iktidar partisi SPÖ (Avusturya Sosyal Demokrat Partisi) tarafından geri çevrilmişti. Eşcinsel derneklerin ve grupların girişimiyle, Viyana şehri kültür müşaviri Ansreas Mailath-Pokorny(SPÖ) ve ayrımcılıkla mücadeleden sorumlu müşavir Sonja Wehsely(SPÖ) tarafından Haziran 2005’te projeye yönelik yarışmaya start verildi. Yarışmaya katılan 7 projeden Avusturyalı sanatçı Hans Kupelwieser'in "pembe meydan" tasarısı jüri tarafından birinci seçildi. Anıt 400 metrekarelik (20mx20m) bir havuzdan oluşuyor. Havuz Nazi döneminde eşcinsel tutsaklara takılan "pembe üçgen’e itafen pembe renkli su ile doldurulacak ve İngilizcede "queer:lezbiyen, gey, biseksüel, transgender", Almancada "quer: zıt, karşıt, başka düşünen" anlamında "Que(e)r" yazısı su yüzeyinde rölyef olarak yansıtılacak. Şehrin işlek meydanlarından birine yapılacak olan anıt 2007 yılında tamamlanacak.
Pembe Meydan projesini önemli bir politik duruş olarak değerlendiren Avusturya eşcinsel dernekleri ve inisiyatif gruplar, iktidar partisi ÖVP (Avusturya Halk Partisi)'nin eşcinsel haklarını tanımama ve Nazi döneminde cinsel kimliklerinden dolayı soykırıma uğrayan eşcinselleri "soykırım mağdurlarına sosyal yardim ve tazminat yasası’na dahil etmeme politikasını her fırsatta kınamaktalar.