Yaşam / Siyaset

Bill Clinton ‘Gey Açılımları’na devam ediyor

Çarşamba, 30 Eylül 2009
Haber: Kaos GL
Bill Clinton, başkanlık döneminde kayıtsız kaldığı gey haklarıyla ilgili günah çıkarmaya devam ediyor. Amerika’yı 8 yıl yöneten başkan, ‘Gey arkadaşları ve gey çift arkadaşları olduğunu ve onları tanıyıp ilişkilerinin anlamını kavrayınca geçmişte yanlış düşündüğünü gördüğü’’ itirafında bulundu. Engin Pala’nın haberi.
Eski Başkan, daha birkaç hafta önce, Pittsburg’daki bir konferans sırasında kendisine bir gey aktivist tarafından sorulan soruyu yanıtlarken, 1993 yılında onayladığı ve kamuoyunda ‘sorma-söyleme’ (don’t ask, don’t say) diye bilinen yasayla ilgili pişmanlığını dile getirmiş ve konuyla ilgili haber web sitemizde yer almıştı.  

(http://kaosgl.org/content/ihtiyaclari-varken-kullandilar-sonra-disladilar%E2%80%9D )
26 Eylül tarihinde CNN televizyonunda yayınlanan röportajda ise Clinton, ‘eskiden olduğu gibi, aynı cinsten kişilerin evliliğine karşı olmadığını söyledi. Amerika’da her bir eyaletin iç işi gibi algılanan ve kendisine özgü çıkarttıkları yasalarla çözülmeye çalışan problemle ilgili olarak en baştan beri gey evliliğin anayasayla federal anlamda yasaklanmasına karşı olduğunu ve Amerikan halkının bu sorunu tartışarak aşması gerektiğini savunduğunu söyledi.

‘Ben, Bill Clinton olarak fikrimi değiştirdim. Uzun zamandır eskisi gibi düşünmüyorum. Eğer insanlar ömür boyu bir birliktelik için taahhütte bulunmak istiyorlarsa ve yaşadıkları eyaletin yasaları da buna izin veriyorsa bunu yapabilmeliler. Muhtemelen dini otoriteler buna karşı çıkacaktır ve kilisenin tepkisine karsı eyaletlerin yapabileceği bir şey olduğunu sanmıyorum ancak kiliseler dışında kimsenin bu isteğe olumsuz bakmaması gerektiğini düşünüyorum’ dedi.

Geylerin evlat edinebilmesiyle ilgili kampanyayı uzun zamandır açıkça desteklediğini de söyleyen Clinton, ‘pek çok durumda,  ailesiz çocuklar için en iyi olan çözüm, gey çiftlere evlat edinme hakkı tanınarak çocukların sevgi dolu bir yuvaya kavuşmasıdır diye düşünüyorum’ dedi.

60 yaşını geçtiğini ve bugüne nazaran bambaşka bir dünyada doğup büyüdüğünü ve evlilik kelimesinin kendisini rahatsız ettiğini söyledi. ‘Gey arkadaşlarım ve gey çift arkadaşlarım oldu ve onları tanıyıp ilişkilerinin anlamını kavrayınca geçmişte yanlış düşündüğümü gördüm’’ dedi.


http://politicalticker.blogs.cnn.com/2009/09/25/clinton-speaks-out-on-decision-to-support-same-sex-marriage/