Yaşam / Dünyadan

Sen yine sorma ama isteyen söyleyebilsin!

Pazartesi, 12 Ekim 2009
Haber: Kaos GL
 
ABD’de eşcinsellere yönelik ayrımcılığa karşı kampanyalar yürüten sivil toplum örgütlerinin başında gelen ve ülke genelinde 750 bin üyesi bulunan ‘Human Rights Campaign’in Washington’da düzenlediği yardım yemeğine katılan ABD Başkanı Barack Obama, burada binlerce gey ve lezbiyen konuğa hitap etti.

3 bin kişinin katıldığı yemekte yaptığı konuşmada eşcinsel hakları konusunda ABD’nin önemli gelişimler gösterdiğini ve daha da fazlasını yapacaklarını söyleyen Obama, ‘burada bulunmamın verdiği basit bir mesaj var, ayrımcılığa karşı giriştiğiniz savaşta sizinle beraberim’ dedi. Ordunun eşcinsellerin sağlayacağı katkıyı kaybetmek istemeyeceğini ve ülkelerine hizmet etmek isteyen bu vatansever Amerikalıları ödüllendirmek yerine cezalandırmalarının doğru olmadığını söyleyen Obama, konuşmasının devamında ‘sorma, söyleme’ yasası olarak bilinen yasayı yürürlükten kaldıracaklarını ve eşcinsellerin kendilerini açık bir şekilde ifade ederek orduda görev almalarına olanak sağlanacağı sözünü verdi.
 
Eleştiriliyordu
Göreve başladığı ocak ayından bu yana eşcinsel haklarıyla ilgili verdiği sözleri tutmadığı gerekçesiyle eleştirilen Obama, seçim kampanyası sırasında eşcinsellere dair verdiği bazı sözleri hedefledikleri süre zarfında gerçekleştiremediklerini kabul etti, ancak yasanın iptalinin ne zaman olacağına dair bir
takvim açıklamaktan kaçındı. Eşcinsellerden hükümete güvenmelerini isteyen Başkan Obama, ‘istikametimiz belli, hedefe ulaşacağımızdan şüphe duymayın’ şeklinde konuştu. Gecede sahne alan Amerikalı ünlü şarkıcı Lady Gaga, Obama’nın sözlerini ayakta alkışladı.

Yürürlükte olan yasa bugüne kadar birçok ordu mensubunun ordudan uzaklaştırılmasına neden olurken 1993 yılında Bill Clinton da seçim kampanyasında eşcinsellerin orduda görev almalarının önünü açacaklarına dair bir söz vermiş, ancak başarılı olamamıştı.

LGBT Yürüdü
ABD'nin başkenti Washington'da on binlerce kişi eşcinsel haklarını savunmak ve özellikle Başkan Barack Obama'nın önceki gün eşcinsellerin orduda görev alması yasağını kaldırma sözüne destek için bir gösteri düzenledi

ABD'deki en büyük eşcinsel derneği İnsan Hakları Kampanyası (HRC) adlı kuruluşun çağrısıyla yapılan yürüyüşe, organizatörlere göre, 150 bin kişi katıldı.
 
''Tüm ABD'de eşit haklar'' pankartının taşındığı yürüyüşün neşeli ve enerjik sloganlar atan katılımcıları, daha sonra Beyaz Saray ve Capitole yakınındaki Mall adı verilen yerde basın açıklaması yapmak üzere toplandı.
 
''Eşcinsel ve gururlu'' ve ''Haklarımızı elde etmek için beklemeyeceğiz'' yazılı pankartlar taşıyan göstericiler arasında pusetlerinde çocuklarıyla çok sayıda eşcinsel aile de yer aldı. 
 
Göstericiler, basın açıklaması sırasında ABD'de 1993'te yürürlüğe giren ''Sorma, söyleme'' adı verilen, eşcinsel askerlere cinsel eğilimlerini açıklama izni vermeyen ve şimdiye kadar 13 bin askerin ordudan atılmasına neden olan yasanın kaldırılmasını istediklerini bildirdiler.

Sorma, söyleme
ABD’de 1993’ten beri uygulanan yasaya göre askerler cinsel kimliklerini açıklayamıyor. Eşcinsel olduğunu açıklayan 12 bin asker ise ordudan atıldı. (BS)