Yaşam / Dünyadan

Şili ve Peru: Eşcinseller Sokakta

Cuma, 21 Temmuz 2006
Haber: Kaos GL
2 Temmuz Dünya Cinsel Farklılıklar Günü, Şili ve Peru'da binlerce eşcinselin katılımıyla kutlandı. Santiago'da düzenlenen açık hava etkinliğinde pek çok müzik topluluğu sahne alırken, piskopos Alejandro Goic başta olmak üzere kimi kilise görevlilerinin de bu buluşmaya katılması dikkat çekti.

KAOS GL

Homofobiye karşı mücadelede on beş yılını geride bırakan Şili Eşcinselleri Kurtuluş ve Entegrasyon Hareketi (MOVILH) tarafından Santiago'da düzenlenen açık hava etkinliğinde pek çok müzik topluluğu sahne alırken, piskopos Alejandro Goic başta olmak üzere kimi kilise görevlilerinin de bu buluşmaya katılması dikkat çekti.

Toplumsal hareketlerin ve yurttaş girişimlerinin de desteklediği festivalde yaptığı konuşmada Şili'nin her geçen gün farklılıklara daha da açık bir ülke haline gelmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden MOVILH başkanı Rolando Jimenez, fiziksel engellilerden göçmenlere, Mapuche yerlilerine kadar ayrımcılığa maruz kalan tüm kesimlerle dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Cinsel Farklılıklar Günü'nün Lima'daki bir yürüyüşle kutlandığı Peru'da ise, gündemde eşcinsellere karşı uygulanan şiddet vardı. Dokuz bin kişinin katıldığı yürüyüşte yaptığı açıklamada Lima Eşcinsel Hareketi (MHOL) eski başkanı Jorge Bracamonte 2005 yılında 70 eşcinsel cinayeti yaşandığını belirtirken, geçtiğimiz seçimlerde Yeni Sol Hareket listesinden Temsilciler Meclisi üyeliğine aday olan travesti Belissa Andia ise eşcinsellere karşı uygulanan şiddetin resmi kayıtlarda ayrı bir kategori olarak tutulmayışını eleştirdi.

Kaynak: latinbilgi.net, 21 Temmuz 2006