İnsan Hakları

Tayyip Erdoğan’ın Halil’i

Cuma, 20 Ağustos 2010
Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’yı bilirsiniz. Irkçı ve cinsiyetçi söylemi ile geçtiğimiz günlerde ülke gündemine oturmuştu. O söylemleri hatırlatayım "…Maddi durumu güçlü vatandaşlarımız bu bölgede yaşayan bayanlarla ikinci ya da üçüncü evliliklerini yaparak hısımlık bağları oluşturmaları gerekir. Eşinden çocuğu olmayan vatandaşlarımız da dini nikâhlı olarak bu bölgelerden kız alarak evlenebilirler.”, “Bazı zenginlerin kendilerine metres tuttuklarını, gayri meşru ilişkilere girdiklerini duyuyoruz. Dini nikâh ile ikinci, üçüncü evlilik yapmak metres tutup gayri meşru bir ilişki yaşamaktan çok daha doğru olur. Bu nedenle Güneydoğu bölgemizden kendilerine eş almalarında bir yanlış göremiyorum. Aksine hayır görüyorum” demişti.
 
AKP Van Milletvekili Hüseyin Çelik Bakırcı için ‘gereği yapılacaktır’ demişti. AKP Disiplin Kurulu Bakırcı’nın sözleri için henüz karar veremedi.
 
Bir televizyon programı öncesi Recep Tayyip Erdoğan annesi ile telefonda konuşurken Halil Bakırcı için ‘Bizim Halil’ ifadesini kullanmış. Eee Halillerine kıyamıyor olabilirler. Ne de olsa aynı zihniyet. Başbakan’ın 3 eşli olup da hedefi 4 olan danışmanı Ali Yüksel’e özeniyorlar herhalde.
 
Biraz araştırdım bu Bakırcı’nın ilk vukuatı değil.
 
Kutsal Bilgi Kaynağı Ekşi Sözlük ve diğer kaynaklardan bakın kendisi daha önce neler yapmış.
 
Vukuat 1:
Milliyet haberine göre Karadeniz Teknik Üniversitesi Resim Bölümü öğrencilerinin üniversite harçlarını karşılamak için açtıkları işyeri Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı tarafından "Dövme yaparak, Rizeli gençlere kötü alışkanlıklar kazandırdıkları" gerekçesiyle işyerinden çıkartılmışlar.
 
Vukuat 2:
2005 yılında Rize’de TAYAD’lılara yapılan saldırılarda kendisi şöyle bir savunma yapmış: ntvmsnbc.com haberine göre; Tutuklu ve Hükümlü Aileleri İle Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi bir grup, Çarşamba günü, iki arkadaşlarının açlık grevinden ölmesi nedeniyle Rize Belediyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyince taşlı sopalı saldırıya uğramıştı. Olayı değerlendiren Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, TAYAD’lılara saldıranlara hak vermiş.
Bir de eklemiş “Kalabalık bir grup vardı, polis bana TAYAD’lıların provakasyon yaptığını söyledi. Ben de belki TAYAD’lılar olduklarını bilseydim, vatandaşların tepkisiyle aşağıya inebilirdim. Beklenenin altında bir reaksiyon gösterildi. Karadeniz insanı milletinin, bayrağının yanında olmuştur” dedi.
Belediye Başkanı Bakırcı, benzer bir olay tekrarlanırsa olabilecekler konusunda ise endişeli olduğunu söyledi. Bakırcı, “Bir daha gelirlerse sonuç ne olabilir ben de kestiremiyorum, inşallah bir daha gelmezler, bir daha gelirlerse polisimiz yetersiz kalabilir” dedi.
 
Vukuat 3:
Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat’ın "Bizim Halil" ve Mesut Yılmaz'ın "taklitleri" başlıklı yazısına göre; (Bizim Halil denen kişi malum Halil Bakırcı ve ifade Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ait. )
 
Mesut Yılmaz "Rize'den bağımsız aday olunca..."
"Bizim Halil" hemen nüfus müdürlüğüne sormuş:
- Rize nüfusuna kayıtlı başka Mesut Yılmaz var mı?
Görülmüş ki "Rize'de tam 30 Mesut Yılmaz var."
"Bizim Halil" Ankara'yı aramış:
- Bunlardan 3'ünü, 4'ünü ikna edip, bağımsız aday yapalım... Aday listesinde "4-5 Mesut Yılmaz" olsun... Seçmenin kafası karışsın... "Hakiki Mesut Yılmaz'ın" oyları dağılsın.
"Konu" AKP genel merkezinde konuşulmuş.
"Başbakan'a sorulmuş."
Genel merkezden "Rize'deki bizim Halil'e" gelen yanıt:
- Bunu yapmayalım... Etik olmaz... Siyasetin imajına uygun düşmez... Bize yakışmaz.
Ve bizim Halil'in projesi suya düşmüş.
 
Vukuat 4:
Halil Bakırcı geçen kurban bayramında elini öpen çocuklara toplam 3 bin TL’lik harçlık dağıtmış. Kurnaz başkan 1 TL den 3000 kişiye dağıtmak istemiş ancak 1 TL’lik banknot temin edemeyince 5 TL dağıtmak zorunda kalmış.
www.cayhaber.com/halil-bakirci-3-bin-tl-harclik-dagitti/ haberine göre bu durumu şöyle ifade etmiş: “Çocukları sevindirmek sevaptır. Mümkün olduğu kadar buna gayret gösteriyoruz. Bunun yanında çocukların bize olan sevgisini de görmek bizi mutlu ediyor. Ancak bu yıl bayram harçlıkları biraz kabardı. Geçtiğimiz yıllarda bankalardan 1 TL’lik banknotlar temin edip çocuklara veriyorduk. Bu yıl 1 TL’lik banknotlar bulamayınca 5 TL dağıtmak zorunda kaldım”
 
Kısaca bu adamda ne çocuk sevgisi, ne insan sevgisi, ne yabancı sevgisi (İsrail Büyükelçisinde de bir şeyler söylemiş de artık midem bulandı. Bu adam için verdiğim zamana acıdım.), ne ülke sevgisi var. Sadece hem cinslerini sevdiğini anlamış bulunuyorum.
 
Çok kuma alma peşinde bizim Halil ve ahbapları.
 
NOT: www.halilbakirciistifa.blogspot.com adresinden kendisinin istifa etmesi için imza verebilirsiniz.