Kadın

6. Kadın Kadına Öykü Yarışması Sonuçları Açıklandı

Pazartesi, 16 Mayıs 2011
Haber: Kaos GL
Kaos GL’nin 6 yıldır düzenlediği ve bu seneki teması "Her Yerdeyiz" olan “Kadın Kadına Öykü Yarışması”nın sonuçları açıklandı. Yarışmanın kazananlarına ödülleri, 21 Mayıs Cumartesi günü saat 20:00’de Best Otel’de düzenlenecek törenle verilecek.
 
Onur jürisi olarak bu sene İlkay Akkaya’nın yer aldığı yarışmanın sonuçlarıyla ilgili jürü tarafından yapılan açıklama şöyle oldu:

“Yarışmaya katılan öykü sayısının bu yıl epeyce düşmüş olması ve öykülerin niteliksel yetkinliğinin tartışma götürür hali, jürinin seçimini zorlaştırdı. Jüri değerlendirmesini yaparken, öykülerin çoğunu, yarışmanın kıstaslarına konu ve bakış açısı bakımından, özellikle de "toplumsal cinsiyet rolleri ve heteroseksist normların yeniden üretilmemesi kriteri”nden hareketle uygunsuz buldu. Üçüncülüğe değer bir öykü seçilemedi.

Birinci
Öykü adı: Mim – Rumuz: Eloquent

İkinci
Öykü adı: Ölü balıklar arasında – Rumuz: Denzi Deng

Jüri Özel Ödülü
Öykü adı: Keşke annem de burada olsa – Rumuz: Omurgasız Bitki”
 
Bu senenin “Onur Jürisi” İlkay Akkaya
Yarışmanın onur jüri üyesi sanatçı İlkay Akkaya, 26 Mayıs 1964'te İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu'nu bitirdi. Profesyonel müzik çalışmalarına Grup Yorum'a katılarak başladı. Grup Yorum'la birlikte "Berivan-Haziranda Ölmek Zor" ve "Türkülerle" albümlerinde çalıştı. 1990'da Tuncay Akdoğan ve İsmail İlknur'la birlikte Grup Kızılırmak'ı kurdu. Kızılırmak'la birlikte şu ana kadar on üç albüm çıkardı. Yurtiçi ve yurtdışında sayısız konserlere çıktı. Çeşitli gazete ve dergilerde haftalık yazıları yayınlandı. İlk solo albümü olan "Kül"ü 1999'da yayınladı. Yine 1999'da "Salkım Söğüt" adlı ortak bir çalışmada yer aldı. Daha sonra 2001'de "Unutma" adlı ikinci solo albümü yayınlandı. "Salkım Söğüt 4" de 2002 yılında yayınlandı. Üçüncü solo albümü olan "Yine" 2003 yılında yayınlandı. Son solo albümü olan "Yalnız" da Aralık 2005'te dinleyicileriyle buluştu. 2010 yılında “Gelmedin Diye” albümüyle dönüş yaptı. Akkaya, 2008 yılında Yeşiller Partisi'nin kurucular kurulunda ve parti meclisinde yer aldı.