Yaşam

Kaos GL Çarşamba Seminerleri Başlıyor

Cuma, 7 Ekim 2011
Haber: Kaos GL
Kaos GL, “Çarşamba Seminerleri” adı altında yeni bir program başlatıyor.
 
Akademi/üniversite ile pratiğin buluşması ve birbirini besleyerek yeni bir paradigma oluşturulması adına bugüne kadar yaptığı etkinliklere şimdi bir yenisini ekleyen Kaos GL, “ÇARŞAMBA SEMİNERLERİ”ni her hafta Çarşamba günleri, saat 18:30’da, Kaos Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecek.
 
“Çarşamba Seminerleri”, 12 Ekim Çarşamba günü, Kaos GL Dergisi Hukuk Danışmanlarından Avukat Elif Ceylan Özsoy’un “Nefret Söylemi ve Nefret Suçu” sunumu ile başlayacak.
 
“Çarşamba Seminerleri”nden “Kaos Akademi”ye
 
Programa ilişkin bir açıklama yapan ve herkesi bu seminerlere katılmaya ve katkı koymaya davet eden Kaos GL, “Çarşamba Seminerleri”nin daha sonra bir akademiye (“Kaos Akademi”) evrilmesini umut ettiklerini belirtti.
 
“Kaos GL’nin yüzünü döndüğü alanların başında “akademi” geliyor”
 
1994’ten bu yana Türkiye’de LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) bireylerin hakları için mücadele veren Kaos GL’nin çalışmalarını yürütürken yüzünü döndüğü alanların başında “akademi/üniversite”nin geldiği biliniyor.
 
Bu durumdan hareketle yapılan açıklamada Kaos GL’nin çabası iki noktada vurgulanıyor:
 
“Türkiye’de mevcut egemen ideolojinin söylemsel ve fiilî olarak akademiden / üniversiteden dışladığı LGBT bireylerin görünür kılınması”
 
“Egemen olandan farklı cinsel kimlikleri yok sayan bilim pratiğinin eleştirilmesi”
 
“Çarşamba Seminerleri” için yapılan çağrıda, Kaos GL’nin akademi içinden gelen katkılarla hâkim cinsiyet rejimini sorgulamış olması hatırlatılıyor ve ekleniyor: “Heteroseksizmin, heteronormativitenin, homofobinin ve transfobinin bilimsel olarak sorunsallaştırılması ve akademik düzlemde tartışılmasına hizmet etmiştir.”
 
“Üniversite içinde ve dışında yürütülen çalışmalar ortaklaştırılmalı”
 
Üniversitede LGBT ve Queer Çalışmaları’nın hâlâ yetersiz olduğuna dikkat çeken “Çarşamba Seminerleri” açıklamasında, “heteroseksizmin ve homofobinin genel bir akademik ve politik sorunsal haline gelebilmesi için” çalışmaların ortaklaştırılması çağrısında bulunuldu.
 
“Bugün hâlâ akademide/üniversitede LGBT ve Queer Çalışmaları, belli bir noktaya ulaşabilmiş değildir. Zira bu meseleyi bir biçimde gündeme getirmek yahut çalışmak isteyen öğrenci ya da akademisyen üniversite bileşenleri çeşitli şekillerde ve farklı düzeylerde tepki ile karşılaşabilmektedir. Bu bağlamda heteroseksizmin ve homofobinin genel bir akademik ve politik sorunsal haline gelebilmesi için üniversite içinde ve dışında yürütülen çalışmaların ortaklaştırılarak ileri bir aşamaya taşınması artık bir zorunluluk olarak kendisini dayatmaktadır.”
 
EKİM 2011 ÇARŞAMBA SEMİNERLERİ PROGRAMI
 
12 Ekim Çarşamba, Saat: 18:30, Kaos Kültür Merkezi
Elif Ceylan Özsoy, “Nefret Söylemi ve Nefret Suçu”
Ekim ayı programı 19 Ekim ve 26 Ekim Çarşamba günleri seminerleri ile tamamlanacak.
 
Kaos Kültür Merkezi
GMK Bulvarı, 29/12, Demirtepe/Kızılay-Ankara
0312 230 0358 / 12