17/10/2017 | Yazar: Aylime Aslı Demir

Açık bir biseksüel aktivist olmak demek, o güven ilişkisine hep 5-0 geriden başlıyor olmak demek.

Aylime Aslı Demir | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Aylime Aslı Demir

"Açık bir biseksüel aktivist olmak demek, o güven ilişkisine hep 5-0 geriden başlıyor olmak demek."

Elif Şafak için biseksüel olmak ne demek bilmiyorum!

Ancak benim için açık bir biseksüel aktivist olmak demek on yılı aşkın bir süredir aileden maddi-manevi bir destek almadan hayatta kalmak, ailesinden, bir zamanlar en sevdiklerinden, arkadaşlarından zoraki uzaklaşmak ve bir don-atletle ergenliğinden itibaren hayata tutunmaya çalışmak, mücadele etmek demektir.

Açık bir biseksüel aktivist olmak demek size tacizkâr düzeyde yürüyen adamlara ondan hoşlanmadığınızı dile getirdiğiniz zaman “kendi kendine gelin güvey olmak” demektir. Elbette o adamlar seninle sevişmek istemişlerdir ancak senin gibi bir kadına elbette âşık olacak adam değillerdir ve o “profile” sahip olmadığınız için kendi kendinize durumu abartmış olmanız demektir.

Benim için açık bir biseksüel aktivist olmak partnerleri tarafından her an sorgulanıyor olmak demektir. Ola ki vajinal orgazm olmadıysanız ya bir penis eksikliği hissettiğiniz için orgazm olmamakla dolayısıyla hetero olmakla itham edilmek ya da henüz yeterince açılamadığı için kendine biseksüel diyen ama durumun farkında olmayan bir lezbiyen demektir.

Bir adamdan ayrılmış ve ardından bir kadınla sevgili olmuşsanız eğer yeterince ciddi bir “ilişkiniz olmadığı” varsayılarak hem sevdiğiniz kadının hem de sizin rahatsız edilmeye devam edilmeniz ya da tersi durumdaysa zaten “özünüze” geri dönmüş ve “heteroymuşsun meğer” demektir!

Bir kadın tarafından tacize uğradığınız durumda belki biraz da hoşunuza gitmiş olacağının dile getiriliyor olması demektir.

Açık bir biseksüel aktivist olmak demek, o güven ilişkisine hep 5-0 geriden başlıyor olmak demek.

Kadın sevgilinizle el ele yürüyemediğiniz yollarda erkek sevgiliniz elinizi olabildiğine rahatlıkla kavradığında, bir zamanlar âşık olduğunuz kadınla evin içinden çıkmadan yaptığınız vedalaşmaları hatırlayıp ağlamaya başlamak demektir.

Ve belki de en zoru onlarca eylem organize edebilir, LGBTİ hareketine pek çok şey katmış, hayatınızı bu mücadeleye adamış olabilirsiniz ancak her an davayı satacak kişi olarak görülmek demektir.

Belki Elif Şafak’la beraber günün birinde biseksüel olmanın “hayrı”nı ben de görür ve başka bir yazı kaleme alırım “hayırlara” dair.

Ancak sizlerden ricam zaten varoluş mücadelesi hem hetero hem de LGBTİ dünyada sadece konformizm ve fanteziler üzerinden anılan bir kimliğe dair stereotipleri yeniden üretmekten sakınmanız. Ne mi olur yoksa; elbette ben mücadeleyi bırakacak değilim, sadece hep birlikte güven dolu bir yoldaşlık, arkadaşlık ve aşk yerine tereddüt dehlizlerinde yalpalayarak geçer-biter günlerimiz, sevgimiz.

 

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

 


Etiketler:
Nefret