13/07/2018 | Yazar: Gözde Demirbilek

Bir dönem herkesin linklere tıklamaktan “korkması” ve ilk atılan “açmayın dedeler” yorumu çok önemli bulunur. Peki, bu “dedeler” neden bu kadar korkunç?

2010’da yılında Türkiye’de yaşayıp aktif internet kullanıcısı olan çoğu insan bu cümleyi tanır. “Açmayın dedeler” 2010’un en korkutucu cümlelerinden biridir. “Yapmayın abiler” gibi dedelere açmamaları gereken bir şey olduğunu söylemez, “Açmayın (burada) dedeler (var)” üzerinden bu “çirkinliğe” düşmemek için uyarır.

Olaylar şöyle cereyan eder: Sakin sakin internette dolaşırken, sizi muhtemelen başka bir site olan nobrain.dk’ye yönlendiren bir linke tıklarsınız. Tıkladığınız an tam ekran olan tarayıcı küçülür, bir müzik çalmaya başlar ve “yaşı hayli var” diyebileceğimiz üç kişinin cinsel bir pratik içinde olduğunu görürsünüz. Tarayıcı küçülmüştür, siz fareyi onun üzerine getirmeye çalıştıkça ekranda hareket etmektedir ve kapatma tuşuna bir türlü basamazsınız. Şansınız varsa tarayıcıya tıkladığınızda, bitmek bilmeyen bir mesaj penceresi krizi başlar. Bazen sayıların bazen yazıların çıktığı bu mesaj pencereleri tamam dedikçe yenileri açılan türdendir. Bilgisayardan pek de anlamayan biriyseniz bununla uğraşamaz bilgisayarı düğmeden kapatırsınız ama tarayıcınız ani kapanmalarda sekmeleri kaydediyor ve size sormaksızın program yeniden başlatıldığında açıyorsa, bilgisayarı kullanmaya devam edebilmek için görev yöneticisini kullanarak kapatmaktan başka çareniz kalmaz.

Tabii, bu karşınıza çıkan ekranda oynayan videonun “korkunç” bir yanı olmalıdır ki siz bunu “kimse görmeden” bir an önce kapatmanız gereksin. Videodaki kişilerin atanmış cinsiyetinin erkek olması, bu videonun öncelikli “korkunç” yanıdır. Sonralıkla “yaşlarının hayli olması” ve “üç kişi” olmaları görüntünün “korkunçluk” seviyesini arttırır. Yaşlı ve erkek bir grubun cinsel pratiği tabi ki ayıplanacak, garipsenecek hatta kurtulunması gereken bir unsur olarak karşımıza çıkacaktır.

Bir dönem herkesin linklere tıklamaktan “korkması”, paylaşılan linklerin teyidi ve ilk atılan “açmayın dedeler” yorumu bu sebeple çok önemli bulunur. Peki, bu “dedeler” neden bu kadar korkunç?

Yaşlı (eş)cinselliği neden bu kadar “canavar”?

Öncelikle yaşlı cinselliğiyle ilgili biraz kendimizi kurcalamamız gerek. Farkındayız ya da değiliz; yaşlıların seksüel kimlikleri çoğunlukla yok sayılıyor, hatta özneleri tarafından ifade edildiğinde “komedi” unsuru gibi ikinci kez “Sen de amma yaptın dede he” denerek artık kimsenin ulaşamayacağı bir rafa kaldırılıyor.

Belli bir yaştan sonra kişilerin, beyanı ve rızası dışında “cinsiyetsiz” bir yerde görülmesi ve sözün bu noktadan kendine dayanak bularak olası tüm seksüellikleri yok sayması; ifade edildiği yerde kişilerin negatif bir anlamla “azgın”, “kafası başka yerde” ya da en kötü tabirle “yaş yetmiş iş bitmemiş” üzerinden ayrımcılığa uğraması kesinlikle tartışmamız gereken bir konu.

Bu video özelinde konuşmak gerekirse; yaşlılığa yönelik bu ayrımcı tutum tabi ki başka tahakkümlerle de kesişiyor. Kişilerin atanmış cinsiyetlerinin erkek olması, izleyicinin bu kişileri çıplak ve “yaşlanmış deforme bedenleri” ile bir cinsel pratiğin içinde görmesi ve bu grubun üç kişi olması hep farklı alanlardan konuşulmayan ayrımcılık unsurunu düpedüz kaşıyor diyebiliriz.

“Kurtulmak” istediğiniz bir videonun, kimse görmeden bir an önce kapatmak istediğiniz bir videonun; tabi ki hetero, genç, estetik vücutlu ve bedensel olarak “yetkin” kişiler tarafından cinsel bir pratik olması ayrı bu ayrı. Tabi ki, konuşulmayan ve halihazırda toplumda kendine güvenli alanlar yaratmaya çalışan bu kimliklerin “yok sayılan” anları daha “canavar” olarak karşımıza çıkacak.

İş bitmek zorunda mı?

Bugün televizyonu ya da interneti açtığımız andan itibaren, ne anaakımda ne alternatif medyada yaşlıların “yardıma muhtaç” rolünün çok da dışına çıkmadığını görmemek mümkün değil. “Yaşlının gözü yaşlı” temsili, “saf, kandırılan kişi” ya da “sinirli bunak” figürü hep gözümüzün önünde. İşin ilginci bu temsillerin hepsinin ortak noktası seksüel bir hayatlarının olmaması.

Anaakımda son yıllarda dizilere giren eşcinsel (çoğunlukla da gey) karakterlerin, hiçbir zaman bunun beyanını vermeyen ama öyle anlamamız istenen karakterlerin de yaşlı temsiliyle aynı kaderi paylaştığını görürüz. Yine çoğunlukla komedi unsuru olan bu eşcinsel karakterler, eğer yaşlı kimlikte oluşturulsaydı, sanırım hiçbir zaman eşcinsel olduğunu bilmediğimiz figürler olurdu.

“Açmayın dedeler” videosunun, yani nobrain.dk sitesinin karşımıza bilgisayarı kullanmaya devam edebilmek için “kurtulmamız” gereken bir şey olarak çıkması, işte bu sebeplerden bize yaşlılık ve eşcinsellikle (tabii ki iki kişi olmayan cinsel pratiklerle de) ilgili kesişimsel bir ayrımcılığı ifşa ediyor.

*Bu yazı Kaos GL Dergi’nin “Yaşlılık” dosya konulu 160. sayısında yayınlandı.

Kaos GL Dergi'yi online okuyabilirsiniz

Dergiye; online aboneler dergi websitesinden ulaşabilir. Basılı halini edinmek isteyenler ise kitapçılardan yeni sayıyı satın alabilirler. Dergiyi internetten satın almak için ise Notabene yayınları ile iletişime geçebilirsiniz. 

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
İstihdam