25/07/2019 | Yazar: Oğul Can

Birbirimizin bedenlerine cinsiyet ayırmaksızın dokunmanın, haz vermenin ve şefkat göstermenin ayıp, hastalık vb. hurafelerle engellenmesine izin vermeyeceğiz.

Bilenler bilir Erdoğan’ın eski danışmanı, günümüz muhalifi Akif Beki, Netflix’i “eşcinsellik propagandası” yapmakla “suçladığı” bir yazı yazdı*. Erdoğan’a danışmanlık yaptığı dönem Başbakanın kırdığı potları sıkça düzeltmek zorunda kalması ve “aslında Başbakan öyle demek istemedi” ile başlayan açıklamalarıyla ünlü olan Akif Bey’e takılan lakap “Arif de ki”ydi. Akif Bey danışmanlık yaptığı günlerin hasretini çekiyor olmalı ki şimdi de Yeni Akit’in “Sapkınların Netflix tuzağı” başlıklı haberini bizler için bu yazısında tercüme ediyor.

Akif Bey yazısında cinsel yöneliminden dolayı kimsenin şiddet ve ayrımcılığa maruz kalmasının savunulamaz olduğunu, son günlerde İstanbul Sözleşmesi için yöneltilen “aile bozma projesi” suçlamalarının safsata olduğunu, günümüzde LGBTİ+ hakları tartışmasının “sorunlu kabuller, sakat önyargı ve komplolar” üzerinden yürüdüğünü söylüyor.

Fakat diğer tarafta da dizilerde “eşcinselliğin senaryoya yapay olarak boca edilmiş ve eğreti duran galizlikler olduğu, bu yolla eşcinselliğin propagandasının yapılmasının ve en tabii seçimmiş gibi normalleştirilmesinin kabul edilemeyeceği ve bunun bir dayatma olduğundan” söz ediyor. Hatta bir ara o kadar coşkuya gelmiş olacak ki Yeni Akit’in nefret dolu haberine “ne uydurma diye hafife alınabilir, ne de yersiz bir muhafazakâr paranoyası” sözleriyle hak veriyor.

Farkında olmadığı şey ise asıl yapay olarak boca edilenin baştan aşağıya nefret üreten yazıda LGBTİ+ haklarını savunduğunu iddia ettiği cümleleri; asıl eğreti duran galizliğinse televizyonlardan reklam panolarına, parlamentodan bakanlıklara her yerde tecavüzü ve şiddeti yayan “heteroseksüel propaganda”dan “eşcinsel propaganda” kadar rahatsızlık duymuyor olması. Şayet kendisi normal ve sıradan olmayan bir şey arıyorsa yolsuzluk, hırsızlık, nefret ve kutuplaştırmaya baksın

Bugün yazdığı nefret dolu bu yazı bir tesadüf değil. Kendisi daha önce de 2009’da yazdığı bir yazısında “eşcinselligin türleri var tabi. çift cinsiyetli yani 'hünsa' doğanlar, sonradan cinsiyet değiştirenler...” gibi cinsiyet ile cinsel yönelim arasındaki farkı bilmediğini gösteren ifadeler kullanmıştı. Belli ki o günden bugüne hiçbir gelişme kaydedememiş kendisi. Hâlâ bilgisiz, kötü niyetli ve laf salatası yapmaktan başka hiçbir işe yaramıyor.

Arif Bey’e tane tane eşcinselliğin neden özendirilecek bir şey olmadığını da açıklayabilirdim ama yapmayacağım. Velev ki insanlar eşcinselliğe özenmiş, ne var yani? Nedir sizi rahatsız eden?

Olay şu; son elli yılda LGBTİ+’lar çok yol kat etti. Artık çok daha örgütlü ve güçlüyüz. Tüm dünyada müthiş bir iktidar kayması yaşanıyor. Cis-hetero popülasyonun “eşconsol propogondosu yopoyorlar” diyerek altı boş suçlamalarla kudurmaları bundan. İktidarlarını kaybediyorlar ve tehdit edilmiş hissediyorlar. Maalesef bu kudurmanın siyasi alandaki yansıması İngiltere’de Boris Johnson, Brezilya’da Joil Bolsonaro ve Amerika’da Trump olsa da ve siyasi alanda sağ popülizm bir yükselme yaşasa da artık iktidarlarını meşrulaştırdıkları söylemler yeni nesillerde karşılık bulamıyor. Akif Beki gibi iktidara ve güce tapan insanların zihniyeti ölüp bu dünyadan silindiğinde artık dünya çok daha “queer” bir yer olacak. Biz yeni nesiller cinselliğimizin çok daha bilincindeyiz ve birbirimizin bedenlerine cinsiyet ayırmaksızın dokunmanın, haz vermenin ve şefkat göstermenin ayıp, hastalık vb. hurafelerle engellenmesine izin vermeyeceğiz. İnsanların Netflix’e aylık 20 TL ödeyerek cinsel yönelimini değiştirebileceğine inananlara, ekonomik krizin olduğu bir ülkede heteroymuş eşcinselmiş dinlemeden sevişmenin bizler için nasıl masrafsız bir eğlence yarattığı gerçeğini her orgazmımızda yüzlerine vuracağız. Korkmakta haklısın Arif Bey. Hazır ol, aklınızı almaya geliyoruz ;)

*https://www.karar.com/yazarlar/akif-beki/netflix-akite-hak-verdiriyor-10838#

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
Dijital