26/09/2013 | Yazar: Evren E. Çakmak

Bazen bir soru takılır kafanıza, cevabı nettir ama söylenemez, yuvarlanır durur kafanızdan yüreğinize gece gündüz yuvarlanır.

Evren E. Çakmak | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Evren E. Çakmak

Bazen bir soru takılır kafanıza, cevabı nettir ama söylenemez, yuvarlanır durur kafanızdan yüreğinize gece gündüz yuvarlanır.

Ali ve Esmeray’ın Trans geçiş kınasının üstünden birkaç gün geçmişti. Ali, Evren ve Karlos bir gün Eminönü’ne giderler. Tahtakale’de gezinirler, uzun uzun “kiç” kültürü tiye alırlar, Kurukahveci Mehmet Efendi’den kahve alıp ara sokaktaki aktarlardan alışveriş yapmak bahanesiyle bir dünya kuru meyve indirirler mideye. Daha sonra Ali’nin çalıştığı elektrikçinin de bulunduğu Yüksek Kaldırım mevkiinden yukarı çıkarak Evren’in yaşadığı Pürtelaş sokaktaki küçük hostel odasına geçerler. Karlos yanında saç kesme makinesini getirmiştir. Bu hafta önemli bir haftadır ve Ali’nin saçları kesilmelidir. Çünkü Ali onca yıllık bekleyişin ardından cinsiyet geçiş sürecini başlatacaktır bu hafta.

Saçlar bir güzel kesilir, kahve içilir bir gırgır şamata devam eder. Ellerine yaktıkları kınaların şekillerinden seksüel yorumlar çıkartmaya çalışarak eğlenirler. Ertesi gün Ali hastaneye gittiğinde kötü bir sürpriz beklemektedir onu, kimliği belirsiz bir kist kütlesi tespit edilmiştir bedeninde. Ali “umarım biran önce hallolurda süreç başlar” diye telaş etmektedir, kimsenin aklına öyle çok kötü şeyler gelmemektedir. Daha sonra ortaya çıkar kitlenin habis olduğu. Doktor sorar Ali’ye “hiç gitmedin mi jinekoloğa, hastaneye” Ali diyemez ki suratına “cinsiyetçiliğin, transfobinin kucağına uzanmaya korktum da gitmedim”.

Ali binlerce trans erkek, eşcinsel kadın, bekar anne gibi korkmuştu bu zamana kadar oralara gitmeye. O muamelenin hoyratlığından, o dilin erilliğinden, o cümlelerin muhafazakarlığından korkmuştu. Üzüldü arkadaşları, çokça yanında olanlar oldu. Derken Ali 2013'ün 25 Eylülünü 26 Eylüle bağlayan gece uçtu gitti. Bir daha hangi donla iner gelir aramıza bilinmez ama sormadan edemedi arkadaşları

“Ali’yi şimdi kim öldürdü?”

Sorunun cevabı yuvarlansın biraz içimizde cevabı bulan arkadaşına fısıldasın. Ali’yi son kez uğurlamak isteyenler de yarın (Cuma) ikindi namazına müteakip Karaca Ahmet Mezarlığı içinde bulunan küçük Cami’deki cenaze töreninde buluşacak. Soruya cevap bulunmaz orada da ama buyurun gidin efendim, siz de bir el sallayın bol gülücüklü arkadaşımıza.


Etiketler:
Nefret