03/09/2015 | Yazar: Aydın Öztek

Almanya’daki engelli eşcinsellerin durumunun Türkiye’deki eşcinsellere göre daha iyi olmasının en büyük sebebi engelli eşcinsel derneği.

Aydın Öztek | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Aydın Öztek

Herkesin yani en azından çoğunuzun düşündüğü gibi Almanya Türkiye’den epeyi ileride. Örneğin Türkiye’de eşcinsellerin mücadelesi her gün çoğalsa da toplumun büyük bir kısmı hâlâ eşcinselliği hastalık olarak görüyor. Halbuki CETAD olsun LİSTAG olsun bir sürü yer var hastalık olmadığının öğrenilebileceği.

Almanya’da örneğin eşcinseller evlenebiliyor. Türkiye’deki en büyük sorun evlenebilmek mi diyebilirsiniz. Tabi ki değil. Ama yine de evlilik güncel durumu göstermesi açısından önemli. Yine Almanya’nın Göttingen şehrinde her yıl beş günlüğüne yapılan engelli eşcinsel semineri bu yıl yirmi birinci kez gerçekleşti. Eşcinsellik söz konusu olduğunda Almanya’nın en az yirmi bir yıl ileride olduğu anlamına geliyor.

Ama siz yine de Almanya’nın sadece iyi şeylerde ileri olduğunu sanmayın. Irkçılıkta da ileri! Irkçılık sanki iyi bir şeymiş gibi Almanya’da ırkçıların sayısı her geçen gün artıyor.

Almanya’daki engelli eşcinsellerin durumunun Türkiye’deki eşcinsellere göre daha iyi olmasının en büyük sebebi engelli eşcinsel derneği ve bahsettiğim seminerin yirmi bir yıldır yapılıyor olması. Türkiye’de ise daha engelli eşcinsel mi desek sakat mı desek tartışılıyor.

Almanya eşcinsel haklarında daha ileride olabilir ama Türkiye’deki oluşumlar LGBTİ’yi birlikte ele alıyor. İhtiyaç ve sorunlar ona göre tespit ediliyor. Almanya’da ise sadece erkek eşcinseller üzerine düşünülüyor. Lezbiyen, biseksüel ve translar unutuluyor.

Almanya’daki eşcinseller evlat edinme şansına da sahipler. Yani o konuda da ilerideler. Ama yine de eşcinseller eğer evliyse zorluk çıkartıyorlar. Bekar eşcinseller daha rahat evlat edinebiliyor.

İlgili haber:

Almanya’da engelli eşcinseller semineri


Etiketler:
Nefret