02/08/2012 | Yazar: Barış Sulu

Erkeklik denen meretten sıyrılmak gereklidir. Bizi ezen, bizi ötekileştiren, bizi öldüren, bizim nefes almamıza engel olan bu sistemin temellerine dinamit koyup patlatmak sizin için çok zorsa bari böyle iğrenç esprilerle bu sistemi desteklemeyin!

Barış Sulu | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Barış Sulu
Atatürk’ün “manevi” kızı trafik kazasında hayatını kaybetmiş. Bahsedeceğim konu bu değil ama bahsedeceklerimin fitilini ateşleyen bu haber oldu. Konuyu kadınlık ve erkekliğe götüreceğim, penisli olmak veya amlı olmak işte bütün meseleler bunlar…
 
Barbaros Altuğ bu haberin üzerine twitter’dan şu paylaşımda bulunmuş: “atatürk’ün manevi kızı deyince aklıma yılmaz özdil geliyor.” Noktasına virgülüne dokunmadan böyle yazdıkları… Bunun üzerine de Barbaros Şansal da şu yorumda bulunmuş: “o daha kestiremedi bence kızı bardakçı koyunda”
 
 
Burada iki Barbaros’un da bilinçaltında kadınlarla problemleri olduğunu okuyorum ben. Sadece kendilerinin anlayabildiği bir cemiyet dedikodusunun içinden kadın sorununu cımbızla çekiyorum. Gözüme batıyor çünkü, rahatsız ediyor. LGBT camiasının uzmanlık konusu olan madilikte doktora tezlerini sunacak olan bu iki arkadaş birilerine laf sokacağım derken üzücüdür ki, o dahil oldukları erkek egemen dilin kurbanı olmuşlar. Yeniden yeniden o erkek egemenliği üretmişler.
 
Birincisi Altuğ, Yılmaz Özdil ile dalga geçmek için “kız” olmayı ele almış. Kız olmak aşağılık, korkunç, 2. Sınıf, komiklik yapılacak, şaklabanca, dalga geçilebilecek, ürkütücü bir durum değil öncelikle bunu topluca kafamıza kazımamız lazım, yazmamız lazım, bunu öğrenmemiz lazım! Kısacası komik değilsin Altuğ!
 
Trans kadınların ve eşcinsel erkeklerin toplum tarafından aşağılanma şekillerine bakacak olursak erkek egemen toplumsal yapının, sistemin, dilin nasıl da her köşe başında bizi sinsice beklediğini görebiliriz. “Kız gibi kıvırtma”, “Karı kılıklı”, “kırık”, “top”, “yuvarlak”, “dönme”, “ibne”, “götveren”, “yumoş” gibi terimler, cümleler, öbekler, küfürler, imgeler, erkekliği terk etmenin ne kadar korkunç bir durum olduğunu ifade etmek için kullanılıyor. Çünkü toplumun bütünü kadınlığı ikinci sınıf olarak görme yanılgısına sahip. Eşcinselsen yumuşamışsındır, yumuşaklık kadınlıkla örtüşen bir durumdur, o zaman korkunçtur… Götünü siktiriyorsan siktirme eylemini kadınlar yaptığı için aşağılık bir şeysindir, çünkü kadın aşağılıktır… Eşcinselsen kırıksındır, bozuksundur, hatalı üretimsindir, işte tüm bu algılar kadınları nasıl gördüğümüzle ilgilidir! Kadınları aşağılayan bir toplumdan trans kadınları ve eşcinsel erkekleri aşağılamamasını ne yazık ki bekleyemeyiz. Bu cümlelerden cidden bunalıyorum ama yazdım işte. Ancak eşcinsel erkekler nasıl olur da kadınları aşağılarlar? Aynı erkek egemenlik tarafından ezilirken hem de. Birden bire erkek olduklarını hatırlayıp “kadınlıkla bir de ben dalga geçeyim çok mu yani” mi diyorlar acaba?
 
Barbaros Şansal eşcinsel olduğunu her bulduğu mecrada açıklıyor. Gayet açık eşcinsel bir kişi. Eşcinselliğini açabilen kişilerin birçok çözümlemeyi yapmış, erkek egemenliktir, heteroseksizmdir, ayrımcılıktır, cinsel kimliklerdir, cinsiyetlerdir, bu gibi konularda eşikleri aşmış, sorgulamalarını yapmış olduğunu varsayarız. Ama öyle olmadığını görüveririz. Tokat gibi iner. Bir heteroseksüel erkekten bekleyebildiğin kapasitedeki espriyi bir eşcinsel erkekten duymak sert bir tokattır. İlk Bülent Ersoy polemiğinde tokatlamıştı Şansal bizi, "Ben hala kendimim, mavi nüfus kâğıdımı değiştirmedim. Ben kamburumu onun gibi zımparalatmadım!" demişti. Şimdi de twitter’da Barbaros Altuğ’a yanıt vermiş: “o daha kestiremedi…” Yılmaz Özdil kestiremedi yani! bu kadar trans kadın arkadaşın var, iki bilgi de mi öğrenemedin? Trans geçiş süreçlerine dair bir gram mı bilgin yok? Sokaktaki heriften duymaya alıştığımız “kestirdin mi” muhabbetini neden senden duyuyoruz? Neden böyle basit bir espri yapıyorsun? Bu coğrafyada basit esprileri anlama kapasitesi çok yüksek olduğu için tirübünlere mi oynuyorsun? Bu da hiç komik değil Şansal! Gülmedim!
 
Sözün özü şudur, erkeklik denen meretten sıyrılmak gereklidir. Bizi ezen, bizi ötekileştiren, bizi öldüren, bizim nefes almamıza engel olan bu sistemin temellerine dinamit koyup patlatmak sizin için çok zorsa bari böyle iğrenç esprilerle bu sistemi desteklemeyin!
 
Barbaros Şansal ile ilgili haber için: http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=10322 

Etiketler:
Nefret