22/02/2013 | Yazar: Ömer Akpınar

Eşcinsellerin, biseksüellerin, transların yetiştirdiği çocuklar da sevgi dolu, zeki, kanlı canlı, büyümüş de küçülmüş olabilir yani, ne mani var?

Ömer Akpınar | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Ömer Akpınar
Nette dolanırken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sitesine bir bakayım dedim. Siteye girer girmez bir video karşıladı beni. Videonun konusu koruyucu aile, bu aralar en sevdiğim. Videoyu izler izlemez bu bakanlığın adının acilen “Geleneksel Heteroseksüel Aileyi Korumadan Sorumlu Bakanlık” olarak değiştirilmesi gerektiğini düşündüm, sosyal politikalar kısmı zaten etkisiz eleman.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, şu andan itibaren adını Geleneksel Hetero Ailenin Bakanlığı olarak kullanacağım, geleneksel toplumsal cinsiyet rollerine bayılıyor. “Erkek dediğin sarmalar, kadın dediğin çalkalar” mottosunun bir yan dalı olarak erkek kısmı maç yapar, forvet olur, gol atar; kadın kısmı “kalk kız soğan hazırla, gerizekalı!”
 
Tabii ki geleneksel hetero ailenin devamı (yeniden üretim filan diyor daha okumuş yazmışlar, ben bilmem geyim bilir) için Geleneksel Hetero Ailenin Bakanlığı dişini tırnağına takıyor. Ama… Canım ille söyleteceksiniz beni. Sen yanmazsan, ben yanmazsam, kim oynayacak bu geleneksel hetero aile farsını.
İşte tam 7. saniyede, evet bu kadar erken bir gol sayın seyirciler, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “hell, yeah!” sevinç nidasını duyar gibi oluyorum. Zira tam o 7. saniyede video ilk kez “baba” dedi, ardından “onun babasıyla futbol oynamaya da ihtiyacı da var” dedi; ama o babanın bir de karısı olsun istedi; kocası var mı, kolisi kimdir hiç sormadı.
 
Geleneksel Hetero Ailenin Bakanlığı, videoyla Bozdağ’ın lezbiyen çift karşıtlığına düpedüz göz kırpıyor. Bozdağ, Hollanda’da Türkiyeli bir çocuğun koruyucu ailesi olan lezbiyen çifte karşı “olur mu hiç öyle şey, bu bizim kültürümüzde yok, cık cık cık” temalı açık bir taarruz başlatmıştı, Geleneksel Hetero Ailenin Bakanı Fatma Şahin ise sübliminal takılmayı seviyor anlaşılan. Ama, ama, ama Fatma Şahin’in gökkuşağı ailelerini kucaklamaya da ihtiyacı var ve bunu sadece lezbiyen, gey, biseksüel, trans (LGBT) hareketi verebilir.
E o zaman ne duruyoruz, helva yapalım!
Sayın Şahin, bakanlığınızın sitesini “Benin Çocuğum” belgeselinin fragmanıyla açmaya ne dersiniz? Gökkuşağı ailelerini es geçiyorsunuz, sonra böyle ironi çakması yazılar yazmakla uğraşıyorum, çok üzülüyorum. Eşcinsellerin, biseksüellerin, transların yetiştirdiği çocuklar da sevgi dolu, zeki, kanlı canlı, büyümüş de küçülmüş olabilir yani, ne mani var?
 
İlle de “hetero aile videosu da olmalı” derseniz videoya biraz daha yaratıcılık eklemeyi deneyin. Mesela oğlan çocuğuyla babası değil de annesi futbol oynasın ya da küçük bey ip atlasın, eşcinsel aşk yaşasın, trans olarak açılsın, bir şey olsun yani. Geleneksel toplumsal cinsiyet rolleri altında ezilenler bir avuç delibozuktan ibaret değil.
 
Ama esas olarak hem sizin, hem de Bozdağ’ın yapması gereken şey gökkuşağı ailelerinin de en az geleneksel hetero aileler kadar değerli olduğunu teslim edip, sosyal politika çalışmalarınızda yalnızca geleneksel hetero aileler varmış gibi hareket etmemeniz.
 
Bu da bizim ihtiyacımız…    

Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler:
Nefret