27/11/2012 | Yazar: Barış Sulu

Anayasa’nın eşitlik maddesinde "cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği" ifadeleri eklensin kampanyasına katılıp siz de imza verebilirsiniz.

Barış Sulu | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Barış Sulu
Eğer herkes eşit ise bizim de Anayasa’da yer almamız gerekir. (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) LGBT’ler olmadan yeni Anayasa olmaz, eksik kalır.
 
Cinsel yönelimin, cinsiyet kimliğinin içinde yer almadığı bir madde olmadan eşitliğin sağlanacağını düşünmüyoruz. Eğer herkes eşit ise eşcinsellerin, biseksüellerin, transların da Anayasa’da yer alması gerekir. Aksi takdirde Anayasa’nın eşitliği düzenleyen maddesi eksik olur.
 
Türkiye’de şu kadar insan eşcinsel, şu kadar insan trans demeye de gerek yok. Bir kişinin bile canı yanıyorsa, bir kişi bile cinsel yöneliminden/cinsiyet kimliğinden dolayı nefretle karşı karşıya kalıyor, cinayete kurban gidiyorsa bunun tanımlanması gerekiyor.
 
Hükümetin, “Herkes eşittir” yönündeki söylemlerini gerçekten yerine getirmesini istiyoruz.
 
2002 yılında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bir TV programında dillendirdiği “Eşcinsellerin de kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde yasal güvence altına alınması şart. Zaman zaman bazı televizyon ekranlarında onların da muhatap oldukları muameleleri insani bulmuyoruz” sözlerini yeniden yeniden hatırlatmak da görevimiz!
 
 
Mektuplarınız e-mail yoluyla başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere Anayasa Komisyonu’ndaki yetkililere gönderilecektir:
 
T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül (Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu)
Anayasa Komisyonu Başkanı (Burhan Kuzu)
Anayasa Komisyonu Sözcüsü (İSMET SU)
Anayasa Komisyonu Katip Üyesi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi (FATOŞ GÜRKAN)
Anayasa Komisyonu Üyesi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi (CANAN CANDEMİR ÇELİK)
Anayasa Komisyonu Üyesi Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi (AYLA AKAT)
Anayasa Komisyonu Üyesi (AYŞE TÜRKMENOĞLU)
 
Anayasa’ya "cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği" ifadeleri eklensin!

Etiketler:
Nefret