21/03/2013 | Yazar: Umut Güner

O videoda sevişen erkeklerden biri ben olabilirdim ve bu videonun paylaşılıyor olması benim sosyal yaşamımı yerle bir edebilirdi.

Sosyal medyada, iki orta yaşlı erkeğin asansörde sevişme hallerini gösteren bir video dolaşıp duruyor. O videoyu izlediğimde aklıma ilk gelen “onlardan biri ben olabilirdim” oldu.
 
Evet, onlardan biri ben olabilirdim. Gey bir çift ile aynı evde yaşamıyor olsaydım, ailemle yaşıyor olsaydım, seks yapmak için bir yerim olmasaydı o videodaki kişilerden biri ben olabilirdim. Bu şartlar oluşmamış olsa bile, yani kendi evimde yaşıyor olsam bile arzuladığım bir erkekle asansörde yalnız isem ona dokunmak, göğüslerini, aletini, götünü avuçlamak ve dudaklarına yapışmak isteyebilirdim. Ve bunu hiç de “kamusal alanda” sevişmek için değil, öylesine o an canım istediği için yapardım.
 
Videonun sosyal medyada paylaşılmasının en önemli nedeni, sevişenlerin iki erkek olması. Videoyu paylaşan işgüzarlar iki erkeğin sevişmesini komik ya da iğrenç buldukları için paylaştılar. Sevişen iki erkeğin videosundan farklı olarak yaşlı, şişko iki amcanın sevişiyor olmasını hepimiz komik bulduk! Çünkü hepimiz birer Kıvanç Tatlıtuğ fiziğine, güzelliğine ve gençliğine sahibiz!
 
Bu videoyu izlerken aynı zamanda hetero bir çiftin sevişmesi olsa yayınlanır mıydı, yayınlansa bu kadar izleyici tıklar mıydı sorularını sormadan edemiyorum. Ha kılık kıyafeti üzerinden “alt orta sınıf” işçi-memur emeklisi olduğunu varsayarak izlediğimiz bu videodaki amcaların yerine bir hetero çift olsaydı gene eğlenceli bulurduk. Bu da aslında bizim biraz sosyal medya kullanıcılarının ait olduğu varsayılan sınıfsal durumla ilintili diye düşünüyorum.
 
O videoyu iki ayrı grup paylaşıyor, biri “sapıklara bakın” diyen bir grup, diğeri de “ne güzel yiyişiyorlar” diyen bizim çevremizdeki insanlar ama herkesin ortaklaştığı bir nokta var: Yiyişenler ya da “sapıkların” amca/dayı olduğu. Yani daha genç iki eşcinsel seviyor olsaydı bize bu kadar komik gelmeyecekti. Yani mesele sadece homofobi, ifşa değil, aynı zamanda gizliden gizliye bir yaş ayrımcılığı var!
 
Sevişen iki kişi daha genç olsaydı, bu kadar çok eğlenceli bir hal almayacaktı. Sevişen iki kişi eğer iki kadın olsaydı, özellikle hetero erkeklerin pornografik algılarını besleyecekti, sevişen taş gibi iki erkek olsaydı da sanırım benim gibi geylerin birçoğu da o adamlardan biri olmak isteyecekti.
 
Peki, şu anda o videodaki iki kişiden biri olmak ister misiniz? Tanıdığınız tanımadığınız herkes sosyal medya aracığıyla sizi izliyor! Sırf eşcinsel olduğu için işinden atılan, gasp edilen, öldürülen insanların olduğu bir ülkede bu videoyu bu kadar gönül rahatlığı ile nasıl paylaşabildiğimizi anlamakta cidden zorlanıyorum.
 
İkinci bir nokta ise Türkiye’deki LGBT hareketin tarihini ve farklı kuşakların eşcinselliğinin kurması önündeki engelleri göz önünde bulundurduğumuzda her iki kişinin de evli olma ihtimali çok fazla. LGBT aktivistleri olarak en azından bunu göz önünde bulundurmamız gerekiyor.
 

Ve son olarak, yukarıdaki risklerin çoğu benim için yok, beni öldürmek isteyen bir “baba, bir “abi”, bir “amca” yok, eşcinsel olduğumu söylemediğim ve bu konu üzerine konuşmadığım nerdeyse kimse yok ve bir şekilde dengeleri yerine oturttuk, iş açısından bir eşcinsel için en güvenli yer diye nitelendirebilecek Kaos GL Derneği’nde çalışıyorum, trans kadınların rahatlıkla hayatın içine katılabildiği bir semtte oturuyorum ve bütün bunlara rağmen o videoda sevişen erkeklerden biri ben olabilirdim ve bu videonun paylaşılıyor olması benim sosyal yaşamımı yerle bir edebilirdi.  


Etiketler:
İstihdam