23/07/2018 | Yazar: Gaye Özdemir

Mevsimlik işçisi olduğum Bozcaada’dan bildiriyorum: Buradan artı geçti!

Mevsimlik işçisi olduğum Bozcaada'dan bildiriyorum: Buradan artı geçti!

Mola ve mesai bitiminde turisti olduğum bu her şeyi meşhur ve aslında hiçbir şeyi meşhur değilmiş gibi görünen adada; sessizlik, sakinlik bile yeterince güzel. Otellerin çoğu butik. Türk ve Rum mahalleleri var. Ada içi ulaşım araçları, golf arabalarına benziyor. Meyhanelerden oluşan bölümü küçük bir Nevizade gibi.

Onur Haftası’nı çok daha güzel (?), çok daha dayanışlı (?), çok daha akışlı (?) bir diyalog çağrısıyla geride (?) bırakmıştık. Onur hepimizindi ve katıldığımız etkinliklerin aktarımlarıyla, değerlendirmelerimizle haftanın ruhu birazcık daha yürüsündü bizimle. Mümkünse zaten hiiiç bir sonraki Haziran'ı beklemeyelimdi. Mesela: Queer Olympix yaşanacak!

Her yerdeyiz biliyoruz ama nerdeyiz bilmiyoruz desem sevgili okur, anlarsın di mi? Bu yılki Onur Haftası’nın şuhlarından biri olan “Buradan LGBTİ+ geçti” çıkartmalarından, arkadaşımın birinin defterinde, diğerinin leptopunda görmek bana “biz bize”lik hissi vermişti. Topla, çıkar, çarp, böl: gene mi 10? Nerede yeni şanlananlar? Nerede katılımcı olmaktan artık ileriye gitmek isteyip etkinlik organize edenler? derken derken bu aslında turistler ve esnaflar olarak ikiye ayrılan adanın dibindeki bir evin dibinde “Buradan artı geçti” çıkartmasını gördüğümde “İşte şimdi hoş geldim ve hoş buldum” dedim.

Zaten biz de adada iki kadın, bir gökkuşağı fuları / bandıyla ada radarlarını zorlama girişimlerindeydik (“Fobik değiliz ama Lut Kavmi diyolla hehoa” yapan turistlerle karşılaştım şimdilik o kadar). Eğer bir Kaos GL okuruymuşsa; seslenesim, “Gördük seni dostum, iyi ki geçtin, ayacıklarına sağlık” diyesim var.

Haftalarımız yaş alıyor, biz yaş alıyoruz. Yaşamanın ekonomi politiğini anlamaya çalışırken küçük (gibi görünen) bireysel aktivizmlerimizi de ilerletmek, yöntemlerimize mecazen yaş aldırtmak istiyoruz. Böyle koşullarda daha kıymetli geliyor, yaklaşacak / bitmiş haftaların diğer zaman dalgalarında bu küçük (gibi görünen), bireysel eylemlerimiz. Tıpkı o şarkı sözünde anlatılan aşk gibi; kalsınlar bi’ sokakta, bi’ durakta, yırtık bi’ afişte, buruk bi’ gülüşte, dağılmış yürüyüşte...

**KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
Bayram