15/10/2019 | Yazar: Zerşin Nazlı

Bazılarınızın çocukları eşcinsel ve trans olarak doğacak. Buna ne ben engel olabilirim ne de siz.

Bir Açılma Hikayesi: “Neden Benim Çocuğum?” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Aile iyidir, sıcaktır, korur, gözetir. Ama peki aile hep mi iyidir? Benliğini, kimliğini, özünü paylaşamadığın aile, gerçekten ailen midir?


Aranızda çocukları eşcinsel ve trans olarak doğacak olanlar var. Bunu bir “bela”, “lanet” ya da “felaket” olarak görmeniz, gerçekleşmesine engel değil.

 

O çocuk daha küçük ve savunmasızken çok defa tarumar edilecek. Arkadaşları kabul etmeyecek belki, ilkel bir dürtüyle uzak duracaklar. “Sizin”; 'beğendiğim çocuk selamımı almadı', 'hoca sevdiğim kızın yanında bağırdı' durumlarında ruhunuzun sarsıldığı o dönem vardı ya hani, işte o dönemde lisede adı çıkacak. 'Konuşmayın o ibneyle, erkek fatmayla' diye. Neden? Çünkü onunla konuşursan sen de “öyle” sanılırsın. Eğitim hayatı boyunca yanı boş kalacak belki. Çünkü ‘kızlar kızlarla oturur, erkekler erkeklerle.’ Öğretmen zorlarsa birini oturmaya ertesi gün ailesi gelip öğretmenden rica edecek kibarca: 'o çocuk biraz şey...'

 

Aranızda çocukları eşcinsel ve trans olarak doğacak olanlar var.

 

Bir bedene hapsolmuş yaşanmamışlıkları olacak. Evde gözleri dolunca içinizin parçalandığı evladınıza mahallede durup dururken hakaret edecekler belki. Klasik kavgalar gibi de olmayacak. Çocuğunuz suçsuz, isteksiz ve hatta farkında bile olmayacak olanlardan.

 

En güzel yıllarınızı uğruna feda etmeye hazır olduğunuz çocuklarınız eşcinsel ve trans olarak doğacak.

 

Eve geleceksiniz bir gün sarılacak size her zaman olduğundan daha sıkı. ‘Ben ölsem ağlar mıydın, ne hissederdin ölsem?’ diyecek. ‘Hiçbir şey senden değerli değil’ diyecekseniz, ‘neden sordun?’ diyeceksiniz. ‘Psikoloji hocası ödev verdi’ diye geçiştirecek ve odasına gidip sakladığı ilaçları çöpe boşaltacak.

 

Aranızda bazılarının çocuğu eşcinsel ve trans olarak doğacak.

 

En kırılmaya hazır, güvensiz, kimsesiz ve çocuk zamanlarında din kovacak onu. Arkadaşları kovacak, öğretmenleri umursamayacak. Bu savunmasızlıkta tüm dünya var gücüyle dışlayacak onu. Reddedecek. Ama buna siz izin vermeyeceksiniz. Ya siz sahip çıkıp koruyarak güvende hissedeceği bir hayat sunup kişilik sağlarsınız ona ya da hayal edemeyeceğiniz acılar çeker, hatalar yapar ve avuçlarınızdan uçar gider o ilk anne / baba deyişini unutamadığınız çocuğunuz.

 

Bazılarınızın çocukları eşcinsel ve trans olarak doğacak. Buna ne ben engel olabilirim ne de siz. İnancınız gereğince sınav, ödül, ceza ya da lanet diyebilirsiniz. Ama o çocuk sizin. Onu çok iyi anlamasına rağmen, hangi yönelimde ve cinsiyet kimliğine sahip olduğunu bilmesine rağmen sırf kendi kabul görmek adına dışlanması karşısında susanlar ve onu kendi dünyasında mutsuzluğa hapsedenler ise bu vicdan borcunu bir ömür ödeyemeyecek.

 

Evet aranızda hayatını kendi elleriyle inşa eden eşcinsel ve translar olacak. Kimsenin hazır bir tepside sunmadığı o hayatı kendi elleriyle kuran, belki şanslı olmayan fakat çok güçlü eşcinsel ve translar olacak. Ve bu bir varoluş savaşıysa eğer, bu savaşı başlatan ve bitiren taraf da biz olacağız.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: aile
Bayram