26/09/2011 | Yazar: Umut Güner

Başarı öyküsü sadece, 12 Dev Adam’ın koçluğunu yapan basketbol hocası değil ya da trans geçiş sürecini başarıyla tamamlamış ve görevine devam eden bir memur değil.

2007 yılında Sağlık Bakanlığı’nın destekleriyle LGBT örgütler cinsel sağlık alanında çalışmaya başladılar. Özellikle seks işçisi trans kadınlara yönelik ciddi bir yatırım yapıldı. Ancak Sağlık Bakanlığı bu yatırımı yaparken, İçişleri Bakanlığı da Sağlık Bakanlığı’nın yatırımını devletin eline yüzüne bulaştırmakla kendini görevlendirdi. Sağlık Bakanlığı’nın kondom alışkanlığı kazandırmak için dağıttığı kondomları İçişleri Bakanlığı fuhuşa delil olarak gösterip trans bireyleri suçu olmayan suçlular olarak gözaltına almaya, evlerini mühürlemeye başladılar.
 
Hem bizim bu alanda çalışıyor olmamız hem de Pembe Hayat’ın transların sorunlarına yoğunlaşıyor olması nedeniyle bir ekip olarak İstanbul’a gittik. Evleri mühürlenen trans arkadaşlarla görüşmek için. Semih, Buse ve ben, Belgin’in yönlendirmeleriyle, sanırım iki gün içinde mühürlenen 10’u aşkın evi ziyaret ettik ve mağdur olan 40’a yakın trans birey ile görüştük.
 
Geçen gün eceliyle ölüm haberini aldığımız “Türkan Anne”, bizim görüştüğümüz aklımda kalan isimlerden biri idi. Polis sadece evini değil oturduğu apartmanı mühürlemişti ve Türkan Anne, eşofmanı, ayağında birbirinden farklı terlikle sokakta kalmıştı. Bizim yanımıza gelirken ayakları ıslanmıştı. Ancak yıllarca o kadar çok acıyla yüz yüze gelen biri olarak bize moral vermeye çalışıyordu. “Bunlar da geçer” diyordu. Evet Türkan Anne, en azından transların yaşamına bir trans olarak dahil olmadığı müddetçe anlamayacağın bir dünyadan sesleniyordu bize.
 
Trans olmak, seks işçiliği yapmak çoğu zaman en kolay yol ya da bir mağduriyet alanı olarak tanımlanır. Benim, televizyonlardan izlediğim kadarıyla ister assolist olsun ister seks işçisi eğlence sektöründe çalışan bütün kadınların sonu tuvalet önünde peçete verip bozuk para toplamaktan ibaret sanırdım Türkan Anne’yi görene kadar. Türkan Anne, 2007 yılında çalışıyordu. Ve taksicilerin tabiriyle “aboneleri” vardı ona gelen ve özenle onunla birlikte olmak isteyen.
 
Türkan Anne aynı zamanda, LGBT hareket için bir ilki beraberinde getirdi. Hareket içinden tanıdığımız eceliyle ölen, öldürülmeyen tek transeksüel. Nefretin hayatın her alanında elini kollunu sallayarak geçtiği günümüzde, nasıl öleceğini kestiremeyen bizler için Türkan Annelerin çoğalması gerekiyor.
 
Başarı öyküsü sadece, 12 Dev Adam’ın koçluğunu yapan basketbol hocası değil ya da trans geçiş sürecini başarıyla tamamlamış ve görevine devam eden bir memur değil. Bana göre ve seks işçiliği yapan trans arkadaşlarımız için Türkan Anne’nin yaşamı da ölümü de bir başarı örneği.

Etiketler:
nefret