03/04/2017 | Yazar: Umut Güner

Ankara’da yaşayan, 40’ına merdiven dayamış bir ibne olarak bir de sevgili ya da partner bulmak gibi bir günlük arayışım da olmayınca tek eğlencem televizyon oluyor.

Malum Ankara’da yaşayan, 40’ına merdiven dayamış bir ibne olarak bir de sevgili ya da partner bulmak gibi bir günlük arayışım da olmayınca tek eğlencem televizyon oluyor. Ama televizyon dizileri de beni bıktırdığı için hikayelerden çok hikayeye konu olan ister fakir ister zengin olsun üçgen vücutlu playboyları izliyorum. Yeşilçam; tıkanıp kaldığı yerde zengin- fakir ikilemine başvurduğu için doğal olarak her diziye de aynı hikaye sızıyor.

Her dem Kıvanç Tatlıtuğ

Tabii böyle olunca o tatlı playboyları izlemek keyifli bir hal alıyor. Cesur ve Güzel ve her daim Kıvanç Tatlıtuğ… Hangi dizide, nasıl bir rolde oynarsa oynasın kendini izletmeyi biliyor. Malumunuz dizide takılı kaldığım yer dizide Cesur karakterinden daha güzel bir şey bir şey olmaması…

Hayat Şarkısı

Kendime haksızlık etmemem lazım, güzel erkek olmasa da izlediğim bir dizi Hayat Şarkısı, çeviri bir senaryo ama çok başarılı bir dizi. Tam anlamıyla takip ettiğim tek dizi denilebilir. Kadınların kendiliğinden, doğallıklarından getirdikleri üstün yetenekleri olduğuna inanan profeminist bir gey olmasam da kadına özgü bir deha olduğunu her zaman kabul etmişimdir. Burcu Biricik küçük gelin rolüyle kendini benim gibi Katolik bir geye izletmeyi başarılıyor.

Muhteşemliği kalmayan yüzyıl

Muhteşem Yüzyıl’ın belki kendi gerçekliğinde “muhteşem” bir yüz yıla tanıklık etmemesi ekrana yansıyor, ya da o muhteşem yüzyılın gerçeklerini sansürleme çabasından da olabilir; kanal değiştirmeyi bir süre ertelemekten ileri gidemiyor bu sezon. (Burada KaosGL.org’un tarih editörü Yıldız Tar’dan bilgi eksikliğimizi gidermesini bekliyoruz: 4. Murat kimdir?)

Fazilet Hanım ve Kızları

Son olarak bu hafta ikinci bölümü yayınlanan Fazilet Hanım ve Kızları dizisi, malumunuz zengin oğlanlar, fakir kızlar ikiliği tadında ilerleyecek bir süre, klasik aile dizilerindeki yenge, büyük abi, hala gibi detaylar yavaş yavaş yerlerine oturuyor. Fazilet hanımın iki kızı var. Biri yüz güzeli olmaya aday diğeri ise digin güzeli bir kickboksçu, malumuz makyaj yapmayan, boks yapan bir abla figürü “acaba mı” diye kendini sorduruyor ama izleyicide kuşku bırakmayacak şekilde hemen makyaj yapılıyor göğüs dekoltesi gözünüze gözünüze sokuluyor. Zaten iki ayrı zengin oğlan ile karşılaşan da digin güzeli oluyor. Fazilet hanım dizisinde de ikinci bölümde evin hanımı ölünce hemen hala geldi, büyük yenge zaten dizinin ilk dakikasından beri dikkat çekiyordu.

TV dizilerinde bütün güzellikle ve çirkinlikler kendini boy gösterirken gösterilmeyen tek şey eşcinsel, biseksüel ve translar ile orta sınıf memur insanlar. Doğal olarak orta sınıf memur bir ailenin küçük oğlu bir ibne olarak bu dizilerdeki senaryolar ve mekânlar bana Muhteşem Yüzyıl kadar başka bir dünyadan sesleniyormuş gibi geliyor.

Fazilet Hanım’da Hazal Türesan istenmeyen gelin olarak o rolü çok güzel sergiliyor. Ve 40 yaşına merdiven dayayan bir ibne olarak bu kadar dizi içinde kendimden bir şey buldum ve o parıltılı yaşam içindeki ailenin bir bok çuvalı olduğunu her daim hatırlatan eski iç çamaşırı modeli Hazal Türesan’a sevgilerle…


Etiketler:
nefret