14/06/2013 | Yazar: Buse Koray

Ne yani anlayamıyorum uzaydan mı geldik biz? Travesti ya da eşcinsel olmak için kursa mı gittik? Bu ‘A’ yolu, bu ‘B’ yolu dediler de bir şeyleri yanlış mı tercih ettik? Ya da tercih mi ettik?

Nasıl bir giriş yapılır böylesi karmaşık bir durum için, bilemedim doğrusu! Bir soruyla başlasın bu yazım o halde! Biz kimiz? Cevap: Biz Eşcinseliz, travestiyiz, lezbiyeniz... Kısacası biz sizin için farklıyız! Diğerleriyiz! Kiminin nefreti, kiminin sadece dışladığı, kiminin dayak attığı, hor gördüğüyüz... Kiminin de “sizlere saygım var, sizin gibi arkadaşları severim” deyip yüzlerindeki samimiyetsiz ifadelerde gizliyiz. Yanımızda olanlara da olmayanlara da zaten sözümüz yok.
 
Ama bizler ayrıca doktoruz, avukatız, öğretmeniz, işçiyiz, serbest çalışanız. Kimimiz gizli, kimimiz az ya da çok belliyiz… Yemek yeriz, su içeriz, gezeriz. Anamız babamız, akrabalarımız var. Bayramlarımız, özel günlerimiz, sosyal ilişkilerimiz var.  Ve daha söylenecek çok şey var elbette! Yani kısacası ’’BİZ’’ sizden biriyiz. Hâl böyleyken bizi farklı kılan, bizim de sizinkilerden haberdar olmadığımız cinsel hayatlarımız mı?  Dört duvar arasında yaşadığımız özel şeyler mi?
 
Ne yani anlayamıyorum uzaydan mı geldik biz? Travesti ya da eşcinsel olmak için kursa mı gittik? Bu “A” yolu, bu “B” yolu dediler de bir şeyleri yanlış mı tercih ettik? Ya da tercih mi ettik? Zira bu seçimle sosyal ve kültürel açıdan bütün insan topluluklarını ve tabuları karşıma alıp zorlu bir yaşam yolculuğuna çıkacağımı ve zorlu ve karmaşık bir adaptasyon sürecine gireceğimi bilseydim tercih etmezdim vesaire…  Sonuç olarak ben bir şey hatırlamıyorum!  Çocukluğumdan beri hatırladığım tek şey hep böyle olduğum ve farklı hissettiğimdi.
 

Bu koşulsuz ve sebepsiz dışlama neden? Biz bu ülkenin, bu devletin çocukları değil miyiz? Bizleri doğuran, yuvadan uçana kadar bize bakan anamız babamız yok mu? Topluma saygısızlık etmek ya da inat etmek peşinde miyiz? Yine vesaire, vesaire... Aslında burada yazılan her cümle kendi içinde başka bir tartışma konusudur elbette. Bazılarının okuyunca bir açıklık getirilmesini istediği bazı noktalar da olabilir. Yoruma açık olan bu yazımın zihinlerdeki gerekli yerlerde anlam kazanacağına eminim. 


Etiketler:
İstihdam