07/01/2014 | Yazar: Can Çavuşoğlu

Birbirini seven ve beraber olmaktan mutlu olan iki insanın evlenmelerinin engellenmesine izin vermeyin.

Can Çavuşoğlu | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Can Çavuşoğlu
Bülent Ersoy bir kez daha evleniyor. Gazetede yer alan haberin başlığı bu. Ben olsaydım aynı haberi şöyle çıkarırdım; “Türkiye’nin ünlü TRANSKADIN ses sanatçısı Bülent Ersoy 3. evliliğine hazırlanıyor”. Sonra haberin içini farklı detaylarla süslerdim; Bülent Ersoy’un nişanlısının aynı eski eşleri gibi genç bir delikanlı olduğundan tutun da bakalım bu evlilik ne kadar süreceğe kadar… Biraz daha renk katması açısından haberin üstünden atlayıp Seda Sayan’ın 6 evlilik yaptığını dilime dolardım. Yazmaya devam ederken bir de bakmışım konu çığrından çıkmış, “Hangi ünlü kaç kere evlendi?” gibi tam da Medyatavalık bir habere dönüşmüş. Bazen olur, gazeteci bu tür önemli haberlerin heyecanına kapılır, salar coşkuyu gider. Televole kültürünün “tık” getiren haberleridir bunlar, bolca okunurlar.
 
Ama maalesef bu haberde yer alan Bülent Ersoy ve evliliği ya da bu yazının olası “tık” sayısı beni ilgilendirmiyor. “Birader, o zaman sen bu haberi niye okudun?” derseniz de size “Mutlu bir haber olduğu için okudum” cevabını veririm. Evlilik haberleri mutludur. Birbirlerini seven iki insan bir yuva kurmaya karar vermiş ve bunun için gereken yasal adımları atıyorlar. Keşke darısı hepimizin başına diyebilseydim. Ama diyemiyorum.
 
Dünyada toplam 14 ülkede, Avrupa’da 9 ülkede eşcinsel evlilikler yasal, bizde ise yassah’tır!
 
Bu konuyu enine boyuna tartışabiliriz. Belki tartışmayı bile reddedersiniz. Aynı cinsiyetten iki insanın evlenme ihtimali bile sizin düşüncenize göre akıl sır ermeyen, imkânsızlık ötesi, kurgunun bir üst boyutu ya da kanunlara aykırı hatta deli saçması, sanki evlenen sizmişsiniz gibi iğrenç, komik, belki de aşağılık olabilir.
 
Çünkü koskoca bir kandırılmışlık balonu içerisinde yaşıyorsunuz. Ciğerlerinize yalan çekiyor, gerisin geriye inkâr üflüyorsunuz. Ve balon, yani sizin huzur dolu hayatınız şişiyor, her nefeste biraz daha şişiyor.
 
Bakınız; siz ve Türkiye bu konuda iki tür aldanma içerisindesiniz:
 
İlki; çekirdek aile kavramı. Anayasa diyor ki çekirdek aile anne, baba ve çocuklardan oluşmaktadır. Anneler haliyle kadın, babalar ise erkektir. Diğer cinsel kimlikler (gey, lezbiyen, biseksüel, interseksüel vs.) anayasada tanımlanmadığı için farklı cinsel yönelime sahip bireylerin kendi aralarında gerçekleştirecekleri evlilik müessesesi                                                                                         meşru sayılmaz. Bu, devletin sizi kandırmasıdır.
 
İkincisi; toplumda yerleşik, ataerkil normlardan güç alarak eşcinsel evliliğe karşı çıkmanız, sizin kendi kendinizi kandırmanızdır. “Hiç olur mu öyle şey?” hayreti içerisinde, “iki erkek nasıl bir aile oluşturabilir?” den girip, dindar olanlarınız Lut Kavminden çıkarsınız.
 
Bülent Ersoy’un Türkiye’de evlenmesi nasıl yasal ise, yeni kimliklerde öyle olmayacak ama eski tabirle kimliği maviden pembeye dönüştüğü için kanunen aile kurmasında bir sakınca yok ise, sizin algınızda da durum böyleyken neden o zaman eşcinsel evliliklere karşısınız?
 
Şöyle desek; bir gey, fiziki yapısı, konuşması ve davranışları tamamıyla erkek ama cinsel yönelimini gey olarak tanımlayan bir birey, evlenmek istediğini kanıtlamak için bu ülkede illa fiziksel bir operasyon mu geçirmesi gerekir? Peki ya evleneceği kişi onu böyle kabul ediyorsa iki örnek arasındaki farkın ne olduğunu bana anlatabilir misiniz?
 
Anlatamazsınız çünkü sadece iki cinsel kimlik üzerinden gerçekleşen evlilik eylemi ile bunu dayatan yasal düzenleme arasında çok büyük bir mantık hatası yatmaktadır.
 
Şu yalan balonu patlasın artık. Gerçeklerle hep beraber yüzleşelim. Korkmayalım.
 
Daha sonrasında sizlerle oturur, eşcinsel evliliğin aile yapısına neler kazandıracağını veya kaybettireceğini, kültürel erozyonun bunun neresinde oluşabileceğini, aile kavramının dağılıp dağılmayacağını, eşcinsel evliliklerde yaşanabilecek şiddet oranlarını, olası bütün endişelerinizi hep beraber tartışırız.
 
Birbirini seven ve beraber olmaktan mutlu olan iki insanın evlenmelerinin engellenmesine izin vermeyin. Evlenenlerin siz olmadığınızı hatırlayın. Kapsamı mutluluk ve sevgi olan bu önemli ve insani konuda desteğinizi bekliyoruz.
 
Sana da var, ona da var ama bize de var!
Okura not: Eşcinsel evliliklerin desteklenmesi ve toplumda tartışılması amacıyla kurmuş olduğumuz Facebook grubunu lütfen ziyaret edin, isterseniz üye de olun. Şimdiden teşekkürler.
 

Etiketler:
Nefret