18/06/2014 | Yazar: Rosida Koyuncu

Rosi Da, But Trans Güzellik Yarışması’nı yazdı: "Trans bedenler de politiktir!"

21 Haziran Cumartesi günü 5. Trans Onur Haftası kapsamında The Mekan’da düzenlenecek kapsamında BUT Trans Güzellik Yarışması düzenlenecek. İlk duyunca ben de solcu abi ve ablalar gibi “Püf bu da neyin nesi. Burjuva alışkanlıklarıyla kimlik mücadelesi mi olur” dedim kendime. Sonra programın tarzı, içeriği ve amacı tartışılınca fikirlerimde bir “U” dönüşü oldu.
 
“Trans cinayetleri politiktir” diyerek yıllardır sokaklarda bağıran trans hareket; “Trans bedenler politiktir” diyerek de bu yarışmanın politikliğine değinmektedir. Trans bedenlerin varoluşları bir politikadır. Trans bedenlerin varlığına tahammül edemeyen eril-erkek zihniyet bu cinayetleri işliyor. Bu cinayeti işleyen katiller “Sen nasıl erkek değilsin ya da olmazsın?”,  “Sen erkekken nasıl kadın olursun veya dönme olursun?”,  “Sen erkekliğin gururunu zedeledin”, “Kadın sandım erkek çıktı” diyerek nefret cinayetleri işliyorlar.
 
Bu işlenen cinayetlerin politik olmadığına kimse bizi ikna edemez. Çünkü erkeklik sadece biyolojik bir olgu değil. Pipisinin var olmasıyla alakalı olmadığı gibi; her pipisiz de kadın değil. Zaten erkek ve kadınlık zadece biyolojik değil aynı zamanda ideolojik bir temeli vardır. Er-Erk ve erkeklik bir ideolojidir. İdeolojinin temel kültürü avcılıktır. İlk dönemlerde hayvanları avlayan bu erkek bugün de kadın ve LGBTİ’leri katlediliyor. Bu sebeple erkeklik bir ideolojidir. Bu erkek ideolojisi transları da katlediyor. Çok ayrıntılı oldu fakat “trans cinayetleri politiktir” derken bu kastediliyor. Pipili kadınlar ikili cinsiyetçi topluma karşı vurulmuş en büyük darbedir. Hele erkek; ideolojisini korkuttuğu için bu katliamları işlemektedir. Kapitalizmin Kendini yaşatmak için makinaya kapılan işçiyi umursamaması gibidir.
 
Adı “Güzellik Yarışması” olsa da farklı bir güzellik ve program kastediliyor. Klasik güzellik yarışması ve algısı yok. Nedir bu farklılık?
 
1-Öncelikle bedenleri parçalanan, bıçaklanan ve katledilen translar “Bedenlerimizle buradayız alışın gitmiyoruz. Bizler Dorayız, Çağlayız” diyorlar.
 
2-Yarışmaya gelen halk oy kullanacak. Bu sebeple şike gibi kapitalist oyunlar olmayacak.
 
3-Diğer bir farklılık diğer yarışmalardaki gibi bikini yerine sadece abiye giyilecek. Bu da bedensel güzelliğin esas alınmadığını gösteriyor. Bunun ahlakçı veya muhafazakar anlayışla bir bağlantısı yok. Zaten yarışmanın katılımcıların çoğu seks işçisi.
 
4-Jürilerin trans hareket içinde uzun süre yer almış ablalarımızın olması da bir politik duruştur.
 
5-Program için hiç bir sponsor ve fon için kuruluşlara destek için başvurulmadı..
 
Programa ilişkin kısa bilgilendirme
1- Şu ana kadar 15 katılımcımız var. Türkiye’nin farklı İllerinden Balıkesir, Mersin, İzmit, Bursa, Diyarbakır, Ankara ve istanbul’dan katılımcı var.
 
2- Jüri trans ablalarımız adaletsizliğe müdahale edecek; oy sayımı yapıp açıklayacak. Ayrıca sempatik ve en güzel kıyafet taşıyanı seçecek ilk üç dışında kalanlardan.
 
3-Türkiye’den siyaset, sanat ve basın dünyasından programa gelenler olacak. Programa 500’ün üzerinde insanın katılması bekleniyor. İstanbul’un bir çok stratejik yerine ve bir çok politik kuruma afişler asıldı.
 
4-Program günü Alman FDRL KANALI bir transın hayatı kapsamında programda çekim yapacak. Almanya’da belgesel olarak festivale gönderilecek.. Bu program vesilesiyle birçok trans bir araya gelecek...
 
5-Katılımcılardan; insanların ilkini seçtiği kişiye sürpriz ödül var....
 
BUT Trans programı gündem yarattı. Politik duruşu olan; bu yarışmayı anlamayanlar, “Bu da nerden çıktı. Burjuvazi alışkanlıkları” diyenler, “Güzellik ve çirkinlik algısı ayrımcılıktır” diyenler, “Yarışma kültürü kapitalist kültürdür” diyenler… Umarım bu yazımla benim eski algımda olanların da algısı değişir... Bu ilke destek olalım. 5. Trans Onur Haftası kapsamında Hêvî LGBTİ İnsiyatifi’nin ve Trans Onur Haftası’nın düzenlediği bu programa destek olalım. Gelenekselleştirelim.  Başka seneye daha da güçlendirelim. Bakalım artık seneye sakallı kadınlarımız da çıkar belki... Herkesi bekliyoruz...
 
Detaylı bilgi için tıklayınız.
 
İlgili haber:

Etiketler:
nefret