30/08/2013 | Yazar: Gözde Demirbilek

üzerinde gökkuşağı olan çantalar görüyoruz. bazen uygun fiyata alıyoruz, bazen biraz tuzlu geliyor aklımız kalıyor bazen. e istiyoruz da. peki ne yapacağız?

merhabalar. öncelikle "gökkuşağı pastası" ardından gelen tepkiler o kadar mutlu etti ki beni can-ı gönülden teşekkür etmek istiyorum. mutfaklı kulvarda yeni yeni şeyler yine yapacağız ama bu sefer biraz daha kullanılmayanları kullanılacak hale getirmeye ve renksizleri renklendirmeye çalışacağız. 
 
üzerinde gökkuşağı olan çantalar görüyoruz. bazen uygun fiyata alıyoruz, bazen biraz tuzlu geliyor aklımız kalıyor bazen. e istiyoruz da. peki ne yapacağız?
 
bundan 2 ay evvel bir yerden çok ucuz bi fiyata (10 lira gibi bir fiyat) çanta almıştım, elbet kullanılıyor sırt çantası lazım oluyor diye. fakat çanta şu zamanlarda gözüme fazla renksiz gelmeye başladı ve ben de üzerine bir gökkuşağı işlemeye karar verdim. işlemimiz pek kolay. bize gerekli olan malzemeler: bir çanta, gökkuşağı renklerinde makara ipinden biraz daha kalın ipler, geniş ağızlı dikiş iğnesi (ip kalın olduğu için kolay geçsin diye) ve makas. 
 
öncelikle gökkuşağımızın simetrik olması için  eğer çantamız düzse fazla belli olmayacak bi kalemle çiziyoruz ya da sizin de çantanızda yuvarlarklar üçgenler varsa onları başlangıç noktası sayabilirsiniz. 
 
iplerimizi belirgin ve kalın olması için şekildeki gibi  "iğne ardı" ile "zincir" arası bir teknikle ilerliyoruz. yaptıkça normal dikişe nazaran ikinci katı geçmemek için bilhassa daha kalın olduğunu göreceğiz. bütün renkleri bu teknikle alt alta yapıyoruz. 
gökkuşağını yaptıktan sonra bana biraz boş gelince bir de barış işareti yaptım ben üzerine siz de aynı teknikle farklı şekiller yapabilirsiniz. böylece renkli ve piyasada olmayan size özel bir çanta olmuş olur :)

Etiketler:
İstihdam