13/09/2008 | Yazar: Barış Sulu

Cici kız doğdu büyüdü kocaman koskocaman bir kız oldu artık ama hala çocuk... Eskiden abilerine ablalarına bakıp bakıp, nasıl da iç geçirirdi.

Cici kız doğdu büyüdü kocaman koskocaman bir kız oldu artık ama hala çocuk... Eskiden abilerine ablalarına bakıp bakıp, nasıl da iç geçirirdi. Nasıl da ‘Ben böyle olabilecek miyim acaba?’ der, üzülürdü olamayacağını düşündüğü zamanlarda.KAOS GL
- 13/09/2008

Irmak Günal - Ankara

Cici kız şimdi, o ablalarının yaşında ama kendini hala küçük gibi görüyor yeterince büyümediğini düşünüyor. O ablalar ne derdi cici kıza? ‘Keşke çocuk kalsaydım senin yaşında olmak için neler vermezdim’ vb... Peki şimdi Cici kız ne diyordu küçük kızlara ‘Keşke senin yaşında olabilsem’. Cici kız yine ‘keşke’ diyor. ‘Keşke o ayıcıklarıma sarılıp uyuduğum, sabahları ailemle kahvaltı masasına oturup da gülücük saçabilsem, dışarı çıkıp arkadaşlarımla evcilik, ebelemece, futbol, saklambaç oynadığım günlere geri dönebilsem’. Keşkeler giderek çoğalıyor, çünkü giderek dünyadaki insanların gözünü para hırsı ve iş -Cici kıza saçma gelen her şey- boyuyor!

Neden insanlar böyle oldular -eskiden de mi böylelerdi- o ablalar? Cici kızın şimdiki küçük kızlara söylediğini, Cici kızın söylediği nedenden dolayı mı söylüyorlardı? Cici kız nasıl da merak ediyordu! Keşke o ablalar cici kızın yanında olsalardı! Keşke...

Keşkeler çoğalıyor yine. Hep gidilecek bir yer vardı... Hep gidilecek bir yer! Keşke denilecek olaylar... Bir karton sigara içsen de, ya da yemeğin dibine vursan da, ya da hiç yemesen bile geçmeyecek sıkıntılar vardır, işte ondan bir tane daha gelmişti Cici kıza! Cici kız çok üzgündü... Yarası kanıyordu yine ve yeniden! Özüne ne kadar dönmek istese bile dönemezdi artık! Artık Dünya’nın malı! Bu dünyanın kuralı böyle. Uyum sağlamalısın bir kerede olsa cici kız, ‘Uyum’.

Bugüne kadar hiç uyum sağlamadın. Herkesin sana uyum sağlamasını bekledin ve şunu fark ettin; herkes senden kaçıyor. Çevrende sen bağırıp çağırırken bir ya da en fazla iki kişi kalıyor. Silkin ve kendine gel. Seni sevenlerin varlıklarını unutma ve bundan sonra hayatını seni sevenlere ve seni az sevenlere kendini daha iyi tanıtmaya özen göster. Sev; sevil, iyi davran; iyi davranış gör. Unutma her şey karşılıklıdır ve atasözleri, ne kadar haklılar değil mi? ‘Ne ekersen onu biçersin’; yani sevgi ekersen sevgi, nefret ekersen nefret biçersin.

Sen bilirsin ne yapacağını kalanı sana kalmış ama atasözlerinin hayatını yönlendirmesine izin ver... Düşüncelerini kendine sakla, ta ki onlar hakkında uzman olana kadar. Düşün, uzmanlar bile bazen yanılabiliyorlar ki sen konuştuğun konularda uzman bile değilsin. Emin ol benim sözümü dinledikçe kendine yeni, samimi dostlar edineceksin. Hayatını güzelleştireceksin. Hatalarından da ders çıkarmayı ihmal etme, sen ne dünkü çocuksun ne de aptalsın. Sen zeki bir kızsın ve zeki insanlar yaptıkları hatadan ders çıkarır bir daha onu yapmazlar.

İlgili yazılar:

[[Cici Kız - Kısım Bir]]

Etiketler:
Dijital