24/11/2016 | Yazar: Anılizm

Çocuklarınızı taciz etmeyin! Onlar sizin malınız değildir!

Çocuk istismarını sadece ‘cinsellik üzerinden’ algılamak, ahlakçı toplumun başka bir ikiyüzlülüğüdür.

Çocuğu kendi malı, projesi, gelecek yatırımı, biyolojik başarısı, onur nişanesi olarak gören ailede başlar istismar ilk olarak.

Çocuk çocuktur! İstismar edilen kız çocuğu, istismar edilen erkek çocuğu yoktur! İstismar edilen ÇOCUK vardır!

Erkek bedenindeki çocukların illa ve zorla sünnet edilmesi, kendi doğumuyla hayata getirdiği parçaların tümden ya da bir kısmının, bir dine veya kültüre dayandırılarak, kendi rıza ve onayı dışında şeklinin, yapısının, işlevinin değiştirilmesi, yok edilmesi en büyük Çocuk istismarlardan birisidir ve yapanı Ailedir! – ki bu bazı toplumlarda kadınlara da zorla uygulanır-.

Kadın bedenindeki çocukların illa da saçlarının uzatılması, kulaklarının delinerek küpe takılması, belirli bir yaştan sonra etek giydirilmesi aile temelli çocuk istismarlarından biridir.

Çocuğun rıza ve onayı alınmadan, seçme şansı bırakılmadan, aile bağları yoluyla kandırılarak, çocuğun ailenin inandığı dine inandırılması ve kodlanması, seçme şansı vermeden dayatılması çocuk İstismarlarından bir diğeridir.

Çocuğa bedensel cinsiyet kimliğine göre, kadınlık veya erkeklik atamak ise en yaygın olan aile temelli çocuk istismarlarından diğeridir. Sen erkeksin mavi giy, top oyna, silah tut, ormandaki erili temsil et, şiddete eğilimli ol, en güçlü sensin diğerlerini ezebilirsin, dövebilirsin, öldürebilirsin… Sen kadınsın, pembe giy, pembe ol, saçını uzat, aklını kısalt, dilini tut, küpe tak, babana itiraz etme, abine su getir gibi istismarlar, bugünkü hastalıklı toplumu var eden sebepler olarak da gösterilebilir.

Çocuklarınızı taciz etmeyin! Onlar sizin malınız değildir! Kendi yaşayamadığınız hayatları, karşı koyamadığınız toplumsal baskıları onlara geçirmeyin, onlarda denemeyin!

Çocuk istismarı ailede başlar!


Etiketler:
İstihdam