10/03/2014 | Yazar: Buğra Tokmakoğlu

Kentin en işlek meydanlarından birine bakıyor burası...İç çamaşırı satan dükkanın üzerindeki daire birçok gencin uğrak noktası aralıklarla...

Buğra Tokmakoğlu | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Buğra Tokmakoğlu
Kentin en işlek meydanlarından birine bakıyor burası...
 
İç çamaşırı satan dükkanın üzerindeki daire birçok gencin uğrak noktası aralıklarla...
 
Bir türlü kapanmak bilmeyen sokak kapısı en ihtiyaç duyulan anlarda kapalı olur; ziyaretçileri kapı önünde soğukta, yağmurda telefon trafiğine yönlendirir. Mesajla gelmeyen otomat sesi, telefonu açan evsahibine "kapıııı" diye bağıran konuğun heyecanlı ve titrek yakarışının ardından duyulur ancak.
 
Nefes almayacak kadar sıkı sıkıya örtülen perdeler, arkadaki meydan manzarasını gizlerken; gelenlerin meydan manzarasıyla ilgileri yoktur zaten. Herkes keyfin, değişikliğin, çoğu kez ilk defa denenmişliklerin ışığındaki o heyecanın, heyecanların peşindedir. Kırmızı deri koltuklarla bezeli salonun bir köşesi zar zor çalışan, organizasyon planlarının yapıldığı bilgisayarı, bir başka köşesi ise milliyetçilik duygularını o alakasız zamanlarda ayağa kaldıran bayrakla sarılıdır anlamsızca.
 
Bekar evlerinin o en temel özelliklerinin yansımalarına şahit olunur her defasında. Düzenli kullanılan bir mutfak yoktur. Banyo ise günlük işlevi dışında özenilen bir temizliğe sahip değildir. Çoraplarla girildiğinde ayağa yansıyan ıslanılmışlık hissi rahatsızlık verse de dert edilecek şey bunlar değildir elbet.
Mutfak bankosunun üstündeki bulaşık demetleri, hiçbir zaman dolu olmayan damacana, neskafe poşetleri bekar evine ait izlerdir buram buram.
 
Bilgisayar ekranı kıvamındaki televizyonda dönen görüntüler sohbetin tıkandığı anlarda kurtarıcıya dönüşür.
 
O kadar alakasız ziyaretçinin bir araya geldiği ortamda bir bilinen evsahibidir. Evsahibi mazbut, ticaret işlerinin yanı sıra çevre esnafın da güvendiği biridir. Taşra özellikleri ile harmanladığı bedeninde kimseye yanlış yapılmaz. O değerler kişiliğinin aynasıdır. Onun hakimiyetindeki bu alanda birinin bir başkasına yanlış yapmasına göz yumulmaz, yanlış yapanın üstü çizilir, asla bir sonraki davette yer alamaz.
 
Konuşması ve tavırlarıyla kendini ele veren evsahibi konukları kaynaştırmak, birbirine yaklaştırmak ve istenilen sonuca en kısa yoldan varmak için harekete geçiren konumundadır aynı zamanda. Bu bazen sözlü, bazen sosyal medya, bazen ise kısa mesaj yoluyla hareket içeren mesajlar aracılığıyla yapılmaya çalışılır.
 
Kimsenin bir diğeri hakkında en küçük bir detay dahi bilmediği buluşmalarda isim filan sorulsa da akıllarda tutulmaz. Ayakkabı kutularından paraların saçıldığı şu günlerde, üçlü prizlerin içinden uyarıcı maddeler çıkar bu evde. Değişik kimyasallar, doğal otlar, hatta sprey kıvamlı soğutucular merak duygusunun esiri olmak isteyenlere altın tabaklarda sunulur.
 
Gözler ürkekleşir kısa sohbetler başlar. Hele alkol de varsa ortamda o zaman kopmalar kaçınılmazdır. Karşılıklı deri koltuklar üzerinde iyice yalnızlaşan bedenler farklı ortam hisleri yaşar. Kimi soğuk çimlerde yalın ayak yürürken, kimi konuşmaya başlar, kimi ise güvensizlik duygusunun körüklemesiyle kimsenin yanına yaklaşmasına izin vermez.

Planlı buluşmanın sonu bedenlerin yaklaşması olarak hedeflenmiş olsa da katkılı maddelerin etkileri her zaman planlanan sonu getirmez. İşte o olumsuz sonuçla sabahın kör saatinde evden kapı sesleri eksik olmaz. Umduğunu bulamayanlar denenmişliklerini evin tortulu salonunda bıraktıktan sonra kapıyı çarpar, güvenli evlerine doğru koştura koştura ulaşmak ister. 


Etiketler:
Nefret