02/01/2012 | Yazar: Fatma Merve Bursalı

Einstein’in ünlü bir portresi vardır; saçları karmakarışık, gözler kurbağa gibi patlak, dil ise tamamen dışarıda. Çocukluğumdan beri beni etkileyen bir portreydi bu. Onun portresini taklit ederek birkaç fotoğraf çektireyim dedim ama onun gibi olmuyor maalesef. O bir deha numunesi bense sefil bir öğrenci mukallidi.

Fatma Merve Bursalı | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Fatma Merve Bursalı
A Einstein’in ünlü bir portresi vardır; saçları karmakarışık, gözler kurbağa gibi patlak, dil ise tamamen dışarıda. Çocukluğumdan beri beni etkileyen bir portreydi bu. Onun portresini taklit ederek birkaç fotoğraf çektireyim dedim ama onun gibi olmuyor maalesef. O bir deha numunesi bense sefil bir öğrenci mukallidi.
 
Einstein iyi bir hatip miydi, bilmiyorum, araştırmaya üşendim ama dilin gücünü –bence- refere eden bu portre ilham verici.
 
Birinci Dünya Savaşı –bence katliamı- muzafferlerinden İngiltere, bu zaferi diplomatlarının diline borçlu.
 
Memleketimdeki katiller ve tecavüzcüler üç beş kuruş kefalet ödeyerek tahliye

 edilirken, dertlerini dillendiren düşünürler ömürlerini demir parmaklıklar arasında tamamlıyor.
 
Her teklife evet cevabını veren koşulsuz itaat insanları baş tacı edilirken, gereğini hissettiğinde hayır sözcüğünü söyleyenler ötekileştiriliyor.
 
Dil mi daha tehlikeli ateşli silah mı?
 
Memleketimin otuz beş insanı ateşli silah kullanımı ile yargısız infaz yöntemine vefat ettirildi. Hitabeti zayıf insanların yöntemidir şiddet. Konuşmayı ve dinlemeyi beceremeyen veya becermek istemeyen insanların gücüdür. İnsanları adilce yargılamak için akademisyenlere ihtiyaç duyulur. Ama o insanları öldürmek için gencecik saf birkaç insan yavrusu yeterlidir. Uluslar arası silah ticaretinin pazarı olmaya eğitim ticaretinin pazarı olmayı yeğlerim. Kitap okumak, yazmak, konuşmak hatta bunun eğitimini almak sıkıcı gelebilir. Ama emin olun insanların öldürülmesinden daha sıkıcı değildir.
 
Atom bombasının mucidi, önyargıyı parçalamanın atomu parçalamaktan daha zor olduğunu söylemişti. Önyargı dilden beslenir, yine dille alt edilebilir.
 
Memleketimin insanlarını seviyorum. Zorunlu askerlik dayatılan insanlarımı ve kaçakçılık yapan insanlarıma rahmet diliyorum. Nice senelere, yeni yılınız kutlu olsun.
 

Etiketler:
Nefret