11/01/2016 | Yazar: Cihan Dağ

Sen bir yandan eşcinselliği yuhalayacaksın, cehennem sopasıyla hizaya getirmeye çalışacaksın, bir yandan da pedofili ve ensest ilişkiyi ‘canım olabilir, çok da kötü bir şey değil’ bakışı ile onaylayacaksın.

Hani kurum olarak zaten bel bağlamıyoruz ama bu kadar da ayak bağı olmanın âlemi yok diye düşünüyorum. Fetva getir, fetva götür bir anlayışla sinsice kamuya şekil vermeye çalışan bu zihniyetin ne kadar kuvvetli bir zehir olduğunu söylemeye gerek yok.

O ki lüks arabalara biner, öz kızına şehvet duyar, nişanlısıyla el ele tutuşmaz, Alevi ile evlenmez, erkeğin şeyinin kadının şeyine değmediği ilişkiyi doğal saymaz, cemevi kırmızı çizgisidir, eşcinsellik sapıklıktır, yılbaşı kutlamak haramdır…

Lakin camilerin mevzi olarak kullanılmasına, yakılıp yıkılmasına, sapık yazarların kaleminden dökülenlere, çocuk yaşta evlendirilen kızlara, IŞİD’in din adına yaptıklarına, Alevilerin evlerinin işaretlenmesine, ramazan ayında oruç tutmadı diye insanların dövülmesine, sırf camide içki içtiler demedi diye müezzinin görevden alınmasına, diyanet yurtlarında tacize maruz kalan öğrencilerin yaşadığı zulme, zamanınızdan çalmamak adına yazmadığım ama yazsam daha da uzayacak olan bu listedeki hiçbir konuya karşı çıkmaz.

Yılbaşı ile Noel’i aynı sanarak yılbaşı kutlamalarını protesto eden, sırf bir gazete hedef gösterdi diye yıllardır yapılan bir rakı festivaline saldıran, hamile kadınların sokakta gezmesini ve kalabalık içinde kahkaha atmasını doğru bulmayan, onur yürüyüşüne saldıran, dahası giderek çirkinleşen bir muhazafakarlığın taraftarlarını kışkırtan, kurumsal bir tetikçiye dönüşmüş durumda diyanet.

Şimdi insanın aklının almadığı bir nokta var. Hem çocukların cinsel istismarını masumlaştıracak kadar ileri gidiyorsun, hem de iki nişanlı bireyin el ele tutuşmasını uygun görmüyorsun. İki ucunda malum şeyin olduğu bu değneğin hangi tarafını tutmamız gerekiyor?

Sen bir yandan eşcinselliği yuhalayacaksın, cehennem sopasıyla hizaya getirmeye çalışacaksın, bir yandan da pedofili ve ensest ilişkiyi ‘canım olabilir, çok da kötü bir şey değil’  bakışı ile onaylayacaksın. Bu ne lahana bu ne perhiz turşusu…

Siz değil miydiniz yatıp kalkıp Lut Kavmini diline pelesenk eden? Onu bile hakkıyla okuyup öğrenememişsiniz. Lut Kavmi eşcinsel ilişkiler nedeniyle değil erkek çocuk ve evlat istismarı olduğu için felakete uğramış. (Lakin güncel konjonktürde her gün yaşanan bu olay için kopan tek bir kıyamet görülmüyor.) Yani bu fetvalar Lut Kavmini tekrar etmeye değil de neye hizmet ediyor?

Biraz klasik olacak ama insan sormadan da edemiyor: Yahu Japonlar dört yeni element bulurken, NASA Mars’taki keşiflerine yenilerini eklerken, tıp alanında dünya alıp başını gitmişken, hala toplumsal düzene fetvalar ile şekil vermeye çalışan bu diyanet de neyin nesi?

Bir de şöyle bir durum var: Diyanetin Alevilere, eşcinsellere, kadınlara, başka inanç gruplarına karşı çektiği kırmızı çizgiler nedense vergi almaya, o vergiyle hediye edilen lüks arabalara binmeye gelince birden pembeleşiyor. Diyanet ötelediği hedef gösterdiği insanların vergileriyle alınan koltuğa kuruluyor, halkı soğukta kendi sarayda yaşayana özenip dindaşı sefalet kendi gösteriş içinde hayatını sürüp gidiyor.


Etiketler:
İstihdam