09/05/2012 | Yazar: Fatma Merve Bursalı

Doksan dokuz maymun yatağa atladı, biri düştü kafası patladı. Doksan sekiz maymun yatağa atladı, biri düştü kafası patladı. Doksan yedi maymun yatağa atladı, biri düştü kafası patladı…

Fatma Merve Bursalı | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Fatma Merve Bursalı
Çoluk çocuk yaşlarımda iken almış olduğum yoğun dini eğitim bende istemsiz bir söyleme peyda etmişti. İlk öğrendiğim ezber Subhaneke duasıydı. Bilmediğim bir dildeki cümleleri ezberleme zorunluluğu beni çok yormuştu. Bu yüzden sürekli tekrarlar yapardım. Uyurken, banyo yaparken, oyun oynarken, yemek yerken zihnimden sürekli sübhanekeler, tebbetler, kafirunlar geçerdi. Bir film şeridi bir film kaydı gibi Allah’ın sözlerinin bilincindeydim.
 
Ben böyle büyüdüm. Allah’ın doksan dokuz ismini doksan dokuz yüz bin milyon zilyon defa tekrar ede ede ermeye ramak kalmıştı. Her ne kadar dini inanç odaklı yaşamım mükemmel olsa da mutsuzdum. Çok güzel namaz kılardım ama zevk almadan. Dilim Arapça cümlelere ne de güzel dönerdi. Ama sevmezdim. Allah da kimmiş, doksan dokuz ismi beni ne ilgilendirirmiş, demeye başladığımda aslında bir inançsız olduğumun farkına vardım.
 
Namaz kılmayı, başımı örtmeyi bıraktım. Artık eve sağ ayağımla değil, sol ayağımla, bazen sekerek hatta takla atarak girmeye başladım. İnançsızlığımın tüm gereklerini yerine getiriyordum. Biri dışında. Beynimde dolanan Kuran cümleleri durmak bilmiyordu. Hala her kendimi dinlediğimde ettehiyyatüler, ayetelkürsiler kapıma dayanıyordu. Beynim bu kutsal kabul edilmiş cümlelerle yıkanmıştı. Nasıl arınabilirdim?
 
İmdadıma çocuklar yetişti. Gölgeli bir yaz ikindisinde mini mini kızlar ip atlıyordu. Açık penceremden onların tekerlemelerini duydum:
 
“Bir iki üç, atlaması güç! Beş altı yedi, kedi eti yedi!”
 
Zihnimdeki Allah sözcüklerini silemezdim ancak yerine başka sözcükler ezberleyebilirdim. İşitsel ve görsel medyadaki tekerlemelere kulak kabarttım. Algıda seçiciliğimi bu şekilde yönlendirdim. “Ya Rahmanu Ya Allah, Ya Cebbaru Ya Allah” ları kovmayı başardım.
 
“Doksan dokuz maymun yatağa atladı, biri düştü kafası patladı. Doksan sekiz maymun yatağa atladı, biri düştü kafası patladı. Doksan yedi maymun yatağa atladı, biri düştü kafası patladı…”*
 
*Şaşkın İmparator (The Emperor’s New Groove) animasyon filminde ip atlarken söylenen tekerleme.

Etiketler:
Nefret