30/05/2012 | Yazar: Can Çavuşoğlu

Evet, yanlış okumadınız. Amerika Başkanı Barack Obama’nın eşcinsel evliliğe yeşil ışık yakmasının üzerinden daha bir hafta geçmeden ülke, internet üzerinden yeni ve oldukça tartışılan bir haberle sarsılıyor.

Can Çavuşoğlu | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Can Çavuşoğlu
Evet, yanlış okumadınız. Amerika Başkanı Barack Obama’nın eşcinsel evliliğe yeşil ışık yakmasının üzerinden daha bir hafta geçmeden ülke, internet üzerinden yeni ve oldukça tartışılan bir haberle sarsılıyor.
 
Haberin kaynağı; “www.deadseriousnews.com”, yani “ölümüne gerçek haberler”, hemen peşinden başka siteler de aynı haberi kendi yorumlarını ekleyerek çoğaltıyor ve bir anda şehir efsanesine dönüşerek ağızdan ağıza yayılmaya devam ediyor. Örneğin “www.brooklynbrand.us” sitesi Kral James’in İncili’ne gönderme yaparak “Kraliçe James versiyonu mu?”, başlığını atmış bile.
 
Haberin içeriğine fazla girmeyeceğim, konu özetle; Pink Cross Publishing tarafından son basım aşamasına gelmiş eşcinsel dostu yeni İncil’in birkaç hafta içerisinde raflarda yerini alacağı. İncilin içerisinde ise Adem ve Havva yerine Adem ve Steve’in yakın arkadaşlığı hatta Samantha ve Delilah arasındaki lezbiyen ilişkiye göndermeler olduğu varsayılıyor.
 
Ama asıl bu haberde bence iki önemli nokta var; birincisi haberin (yalan da olsa) enteresan ve kuşkulu zamanlaması sebebiyle şu anda muhafazakar Hristiyan kesimin “Bu da mı başımıza gelecekti?” galeyanı ve oluşan bu kanal üzerinden eşcinsel evliliğe yükleniyor olması, dolayısıyla forum kanallarında konuyu oldukça fazla tartışılır kılıyor. İkincisi de haberin içerisinde yer alan Pink Cross Publishing’in daha önceden eşcinsel dostu bir Kuran hazırlatıp bastırdığına atıfta bulunulması.
 
Yukarıda “yalan da olsa” dememin sebebi ise Pink Cross Publishing adında bir yayınevi bulunmaması, en azından ben bulamadım. Yerine Pink Cross Foundation var ki derneğin asıl amacı porno endüstrisine karşı bir platform oluşturmak. Bir diğer yanlış ise; söz konusu haberde “Koran” olarak işaret edilmeye çalışılan kitabın İngilizcesinin “Qu’ran veya Quran” olması dolayısıyla bariz bir yazım hatası söz konusu.
 
Amerika’da eşcinsel evlilik tartışması, kamuoyu araştırmalarında önde giden Barack Obama’nın ikinci dönem Başkan seçilmesine şunun şurasında 6 ay kalmışken daha çok enteresan yönlere doğru kayacak gibi gözüküyor.
Ne dersiniz?
 

Etiketler:
Nefret