30/04/2013 | Yazar: Hande Çayır

…çünkü orospuluğumla tüm insanlığı reddediyorum, babamı, annemi, olsaydı sahip olabilseydim çocuklarımı…

…izledim durdum seks emekçilerini, bu isim ne buluş ama dünyanın en eski mesleğine, toplumsal görevlerin en eskisine duyulan minnettarlığı hissettiriyor insana.
 
…çünkü orospuluğumla tüm insanlığı reddediyorum, babamı, annemi, olsaydı sahip olabilseydim çocuklarımı…
 
…müşterilere ailelerinden söz ettirmeyi seven bir fahişeyim, evliler mi, çocukları var mı, karıları ve kızları fahişe olsaydı ne derlerdi, onlar da tıpkı benim gibi…
 
…zaten annem hiç intihara kalkışmadı, nedendir hiç bilmiyorum, kuşkusuz damarlarını kesmesi için insanın güçlü olması gerektiği, kendini öldürmesi için önce canlı olması gerektiği içindir.
 
…bu iki iş toplantısı arasında karıları ne yapıyor acaba…
 
…bu parayla her an istediğim gibi kendimle ilgilenebileceğimi söylemedim, saçlarımı yeni bir şampuanla köpürtebilir, cerrah cerrah dolaşabilir, onsuz bir hiç olduğum bu gençliği ve bakışlarıma cinsellik katan bu sarışınlığı koruyabilirdim.
 
…ne kadar az istenirse o kadar az mecbur olunur.
 
…yazdığım gibi konuşuyorum tıpkı…
 
…onu sonsuza dek gömmeli, üzerini en sert metallerle örtmeliydim.
 
…bacakları açmak için ille de âşık olmanın gerekmediğini unutuyordum az daha.
 
…ama sayın karga, sizi öpmek istemiyorsam, bu her gün buraya geldiğiniz içindir asıl.
 
…olmadıkları şeyi, esmer ve sağlıklı olmayışlarını gizlemekle meşguldüler.
 
Nelly Arcan’ın Fahişe adlı kitabından bu satırlar. Onu çok sevdim. Edebiyat öğrencisiyken başlıyor seks emekçiliğine. Otuz beşinde, 2009 yılında intihar ediyor. Kuramdan bahsetmeden, özel isimleri sıralamadan, konuşur gibi yazarak ve aramıza böylelikle hiç mesafe koymayarak dertleşti benimle. Kitabın çok yerine “canım canım canım” yazdım da, bu “canım”ları savurmak için Nelly’nin Fransa’da yaşaması ve hatta şu an bedeninin olmaması mı gerekiyor?
 
Civardaki Nelly’ler,
Ruhum sıkılıyor.
 
Sevgili biricik Nelly’ler,
Pole dansa/direk dansına başladım. Seviyorum çünkü! Bundan bahsetmek bile “vah vah” bakışlarını üzerime çevirmişken, evin ortasına bir direk yaptırmak ve dans etmek bile bu denli izinsizken…
 
Değerli Nelly’ler,
Kitabı okuyunca ben, mutsuz bir mutlu oldum Nelly ile. Belki size de iyi gelir.
 
Tatlı mı tatlı Nelly’ler,
Yazmaktan başka geriye bir şey kaldı mı?
 
Nelly’ciğim,

Kelimeleri öyle güzel sıralamışsın ki ardı ardına… Tüm bu yaşananlara öyle sıcak verip veriştirmişsin ki… Teşekkürümü duyduğuna inanıyorum. 


Etiketler:
İstihdam