23/09/2015 | Yazar: Gözde Demirbilek

bazıları hem elma hem armut sever, bazıları bazen iki elma birden sever

merhaba, merhaba! fark ettim ki benim bandırma'ya dönünce kaos'a yazasım artıyor. bu ritüele dönüşmüştü bir dönem, trenle izmir'den bandırma'ya dönerken yazılar yazıyordum. "yalnız ve domestik" yazılardı. trenle gelincek izmir de kalmadı gerçi. TAŞINDIM.  ankara'da yaşıyorum artık ve bandırma'ya bazen 6 bazen 7 saatlik bir otobüs yolcuğuyla geliyorum. henüz ritüel kazanacak kadar çok gelmedim, bakalım zaman gösterecek.

yazma isteğimi biraz da bugün tetikledi. günün anlam ve önemine binaen konuşma yapacak isteği kendimde gördüm. bugün dünya biseksüel farkındalık günü. hatta 20-26 eylül arası biseksüel farkındalık haftası olarak geçiyor lâkin özellikle bugün kutlamaların olduğu gün. henüz türkiye'de kutlama, etkinlik dizisi vs. gerçekleşmiyor zaten; aslında bakarsanız dünya üzerindeki kutlamalar da çok ses getirmiyor ya da getirdiği ses arka sıralara (özellikle en arka sırada ilk iki ders uyuyan türkiye'ye) ulaşmıyor. ulaşması için önce türkiye'nin ön sıralara geçmesi sonra da sesin biraz yükselmesi gerekiyor sanırım. yani elimizi biraz da olsa taşın altına koymamız gerekiyor. umarım gelecek sene koymuş olacağız hep birlikte. ben şimdiden (içimde kaldı ya hani) gelecek seneki 23 eylül'e nasıl etkinlikler koyabiliriz'i düşünüyorum. bazılarınız da buna gerek olmadığını "ee eşcinsellere yönelik etkinliklerden ne farkı olacak ki?" diye düşünebilir. birçok yerden örtüşen etkinliklerin yanı sıra her grubun kendi içinde de istekleri, sorunları ya da en azından paylaşmak istedikleri olduğunu ayrıntısını unatarak düşünebilir tabi. zira insan bu ayrıntıyı hatırladığında böyle düşünmeye utanır.

koton kids reklamını izlediniz mi bilmiyorum. izlemediyseniz son 5 gündür hiç televizyon görmemiş olmanız gerekir. her dört reklamdan biri koton kids reklamı çünkü. ama ilk defa rahatsız edici değil; gerçekten içindeki ürün tanıtımlarının çıkartılıp bir kamu spotuna dönüşmesi gerektiğini düşünüyorum. son zamanlarda çocukların düşünceleri ve istekleri olan kişiler olduğunu; çocukları yetişkin gibi göstererek çekilmiş reklamlardan sona koton kids gerçekten başarılı olmuş. çünkü neden? bundan seneler seneler önce bi bayram arefesinde annem bizi bayramlık almaya götürdüğünde aslında bizi sadece ölçü olarak yanında götürüyordu. hiç unutmadığım bir arefedir; bi kazak beğenmiştim morlu kırmızılı annem de diretmişti turunculu yeşillisini almaya ve büyüyünce zaten böyle renkler giyceksin şimdi bunu giy deyip turunculu yeşillisini almıştı. birkaç sene sonra söz geçiremez olmuştu tabi. ama unutamam. "çünkü dostum ben çocuğum, bu benim tarzım" güzel bir slogan olmuş.

peki bu reklamın konumuzla ne alakası var? çok alakası var. reklamı izleyenler görmüşlerdir; söyledikleri şarkıda "İKİ ŞAPKA TAKIYORUM, BEN DE BUNU SEVİYORUM" diye bir kısım var ve çocuk bunu söyledikten sonra kendine sarılıyor. bakın bu sadece bi kıyafet reklamı gibi gelebilir size ama verdiği mesajlarla çocuklar için gerçekten büyük önem taşıyor. hani bazen biz bir şeyi sadece masa için söyleriz ama bazısının aklında masaya benzeyen her şey için kalır ya o söylediğimiz; biraz öyle bir şey. ben tabi ki biliyorum ki reklam yapımcıları iki şapka takmanın biseksüel çocuklar vardır mesajını asla hedeflemediler ki zaten hedefleseler bile yanlış bir hedef olurdu stereotip mi bu diye yapıştırırdık. ama bu istesek her yöne çekilecek mesajın, "masaya benzeyen her şey" için kafasına kazıyan çocukların düşünsel gelişimleri için büyük etkisi olacaktır diye düşünüyorum. bazıları hem elma hem armut sever, bazıları bazen iki elma birden sever  vs. vs. çoğaltılabilir de.

ve sevgili biseksüeller, kimse kutladı mı bilmiyorum buradan hepimizin biseksüel farkındalık günü kutlu olsun. iki, bilmiyorum belki üç; olabilir bazen dört şapka takıyoruz biz de bunu seviyoruz. umarım seneye bu günü bir arada sorunlarımızı tartışarak, deneyimlerimizi paylaşarak; varsa kişisel doyumsuzluklarımızın yönelimimiz üzerine yapışmış olmasından yakınarak ama olabildiğince birlikte kutlarız. ve umarım bir gün çok kolay ve gerçekleşmiş gibi görünen aslında gerçekleşmemiş görünürlüğümüzü ortaya koymuş oluruz. 23 eylül biseksüel farkındalık günümüz kutlu olsun!

(biseksüel bayrağını yukarı çekerek we are the champions söylemek ve kapanış)


Etiketler:
İstihdam